ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, Սպիտակ տանը պատասխանելով լրագրողների հարցերին, մասնավորապես՝ արդյոք ԱՄՆ-ը կշարունակի աջակցել Ուկրաինային, դրական է պատասխանել, հաղորդում է The Guardian-ը։
«Այո՛, ես Ուկրաինայի հետ եմ։ Մենք հենց նոր ստորագրեցինք հազվագյուտ մետաղների խոշոր գործարք Ուկրաինայի հետ, և… Գիտեք, ես կողմ եմ սպանությունների դադարեցմանը, ըստ էության, ես կրկին դրա համար եմ վերադարձել, պատերազմի պատճառով, որը երբեք չէր սկսվի, երբեք չպետք է սկսվեր», -ասել է նա։
Նա պատմել է նաև Ուկրաինային ԱՄՆ-ի և Եվրոպայի ցուցաբերվող աջակցության մասին։
«Դա փոքր գումար է, բայց գլխավորը դա չէ։ Գլխավորը, ամենակարևորը մահերն են», -եզրափակել է ԱՄՆ նախագահը։

US President Donald Trump, responding at the White House to reporters' questions about whether the US will continue to support Ukraine, answered in the affirmative, The Guardian reported.
“Yes, I'm with Ukraine. We just signed a major rare earth element deal with Ukraine, and... You know what I'm in favor of - stopping the killing, in fact, I'm in favor of it again, because of a war that would never have started, should never have started,” he said.
He also spoke about US and European support for Ukraine.
“It's a little bit of money, but it's not the main thing. The main thing, the most important thing is death,” the US President concluded.