ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Մարկ Ռյուտեն պնդում է դաշինքի օդային պաշտպանության հնարավորությունները 400%-ով մեծացնելու անհրաժեշտությունը։ Այս մասին ասվում է նրա մամուլի ծառայության կողմից տարածված տեքստում, որը պատրաստվել է Լոնդոնում Չաթեմ Հաուսում կայանալիք համաժողովում ելույթի համար։
«ՆԱՏՕ-ն պետք է 400%-ով մեծացնի իր օդային պաշտպանության և հրթիռային պաշտպանության հնարավորությունները», - իր ելույթում կասի Ռյուտեն։ Նա նաև կպնդի, որ ՆԱՏՕ-ի երկրների համար ենթադրաբար կա որոշակի ռազմական սպառնալիք, և որ այն «չի անհետանա Ուկրաինայում հակամարտության ավարտից հետո»։
Ավելի վաղ, Բրյուսելում ՆԱՏՕ-ի պաշտպանության նախարարների հանդիպումից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում Ռյուտեն հայտարարել է Սառը պատերազմից ի վեր դաշինքի ռազմական հնարավորությունների ամենանշանակալի ընդլայնման ծրագրերի հաստատման մասին։ Նա հաստատեց, որ հունիսի 24-25-ը Հաագայում կայանալիք ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովին «առաջարկ է ներկայացրել» դաշինքի երկրների ռազմական ծախսերի շեմը ՀՆԱ-ի ներկայիս 2%-ից մինչև 5% բարձրացնելու մասին մինչև 2030 թվականը։

Генеральный секретарь НАТО Марк Рютте настаивает на увеличении возможностей ПВО альянса на 400%. Об этом говорится в распространенном его пресс-службой тексте, подготовленном для выступления на конференции в Chatham House (признан в РФ нежелательной организацией) в Лондоне.
«НАТО должна увеличить свои противовоздушные и противоракетные возможности на 400%», - заявит в своей речи Рютте. Он также выступит с утверждением, что якобы существует некая военная угроза странам НАТО и что она «не исчезнет после завершения конфликта на Украине».
Ранее Рютте на пресс-конференции по итогам встречи министров обороны НАТО в Брюсселе заявил об утверждении планов самого значительного расширения военных возможностей альянса со времен холодной войны. Он подтвердил, что «внес предложение» к саммиту НАТО в Гааге 24-25 июня поднять порог военных расходов для стран альянса с нынешних 2% ВВП до 5% к 2030 году.