Ֆրանսիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ օրինագծի ընդունումից հետո Հայաստանը պետք է անվտանգության երաշխիքներ ստանա ԵՄ-ից: Այս մասին, այսօր` հունվարի 11-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց քաղաքագետ Լեւոն Շիրինյանը:
Նրա կարծիքով, այդ օրինագծին պետք է մոտենալ իրատեսորեն եւ հետեւել, թե որքանով է այն ձեռնտու Հայաստանի արտաքին քաղաքականության համար:
Հիմնական խնդիրը, որի հետ կապված է Ֆրանսիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծի ընդունումը, Թուրքիայի ԵՄ անդամակցության հեռանկարն է: «Լինել թե չլինել Թուրքիայի եվրաիտնեգրացիային, ահա հարցը, որը դրված է օրակարգում: Մենք, մեր հերթին, պետք է Եվրամիությունից երաշխիքներ ստանանք Լեռնային Ղարաբաղի հարցում անվտանգության եւ առաջընթացի առումով»,-նշեց քաղաքագետը:

YEREVAN. – After adoption of a bill on the Armenian Genocide by French parliament, Armenia should seek security guarantees from the EU, political scientist Levon Shirinyan told the journalists on Wednesday.
According to him, the bill should be taken pragmatically. He deems it must be used to the benefit of Armenia’s policy.
The main problem regarding the bill adoption is linked to Turkey’s European integration.
“To integrate Turkey or not to integrate – it is a key issue on EU’s agenda. Meanwhile, Armenia should seek security guarantees from the EU and progress in the Karabakh issue,” he said.