«Այն մարդկանց համար, ովքեր ասում են, որ խաղաղություն են ուզում, խաղաղություն չի կարող լինել, եթե Իրանն ունի միջուկային զենք», - The Atlantic-ին ասել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը։
«Այսպիսով, բոլոր այն լավ մարդկանց համար, ովքեր չեն ցանկանում որևէ բան անել Իրանի միջուկային զենք ունենալու հարցում, դա խաղաղություն չէ», - ասել է ԱՄՆ նախագահը։
Հրապարակման լրագրող Մայք Շերերի խոսքով՝ ԱՄՆ նախագահի հայտարարությունները պատասխան էին քննադատների մասին հարցին, ինչպիսիք են Թաքեր Կարլսոնը, ովքեր բարձրաձայն դեմ են արտահայտվել ԱՄՆ-ի կողմից Իսրայելին ցուցաբերվող աջակցությանն՝ Իրանի վրա հարձակումների ժամանակ՝ այն անվանելով «Ամերիկան առաջինը» սկզբունքից հեռացում։
Նա ասել է, որ Իրանը դեռ ցանկանում է «գործարք կնքել», չնայած վստահ չէ, որ նրանք կներկայանան վաղը նախատեսված բանակցություններին։
Թրամփը նաև ասել է, որ Գազայում հակամարտությունը մոտենում է ավարտին։
«Հազան պատրաստ է հանձնվել, կամ գրեթե պատրաստ է հանձնվել։ Մենք վերադարձրել ենք պատանդներից շատերին», - ասել է Թրամփը։
Ինչպես նշում է Շերերը, զրույցի ընթացքում Թրամփը խոսել է «բազմաթիվ հակամարտություններին վերջ դնելու իր ջանքերի մասին՝ չնայած Մերձավոր Արևելքում աճող բռնությանը»։
Նա նաև ընդհանուր լավատեսություն է հայտնել համաշխարհային իրադարձությունների վերաբերյալ։
«Կարծում եմ՝ մենք շատ լավ ենք գործել», - ասել է նա իր վարչակազմի ջանքերի մասին։
Լրագրողը շեշտել է, որ ինքը խոսել է Թրամփի հետ նրա 79-ամյակի օրը՝ մի քանի ժամ առաջ, նախքան նա պետք է մասնակցեր ԱՄՆ բանակի 250-ամյակին նվիրված ռազմական շքերթին։
Զրույցի ավարտին ԱՄՆ նախագահն ասել է, որ ինքը ևս մեկ զանգ ունի պատասխանելու՝ նա պլանավորում է խոսել Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։
«Ուկրաինայի գործարքը մի բան է, որը երբեք չպետք է տեղի ունենար և երբեք էլ տեղի չէր ունենա։ Դա Բայդենի հետ կապված իրավիճակ էր, ոչ թե Թրամփի, և ես փորձում եմ այն ավարտել։ Եվ իրականում, մոտ երեք րոպեից ես հեռախոսազրույց ունեմ նախագահ Պուտինի հետ», - հավելեց ԱՄՆ նախագահը։

«Для тех людей, которые говорят, что хотят мира, — мир невозможен, если у Ирана есть ядерное оружие», заявил в интервью изданию The Atlantic президент США Дональд Трамп.
«Так что для всех тех замечательных людей, которые не хотят ничего предпринимать в связи с тем, что у Ирана есть ядерное оружие, — это не мир», - отметил президент США.
Как пишет журналист издания Майк Шерер, эти заявления президента США были ответом на вопрос о критиках, таких как Такер Карлсон, которые громко выступали против поддержки Израиля со стороны США во время его нападений на Иран, называя это анафемой принципу «Америка прежде всего».
Он заявил, что  Иран по-прежнему хочет «заключить сделку», хотя и не уверен, что они появятся на запланированных на завтра переговорах.
Трамп также заявил, что конфликт в Газе подходит к концу.
«Сектор Газа готов к сдаче — или почти готов к сдаче. Мы вернули многих заложников», - сказал Трамп.
Как отмечает Шерер,  в ходе  беседы Трамп рассказал «о своих усилиях по прекращению многочисленных конфликтов, несмотря на растущее насилие на Ближнем Востоке».
Он также выразил общий оптимизм в отношении мировых событий.
«Я думаю, мы добились очень хороших результатов», - сказал он об усилиях своей администрации.
Журналист подчеркнул, что говорил с Трампом в день его 79-летия, за несколько часов до его появления на военном параде, посвященном 250-летию армии США.
Ближе к концу разговора президент США сказал, что ему нужно ответить на еще один звонок — он планировал поговорить с президентом России Владимиром Путиным.
«Сделка по Украине - это то, чего никогда не должно было произойти, и никогда бы не произошло. Это была ситуация с Байденом, а не с Трампом, и я пытаюсь положить этому конец. И на самом деле, примерно через три минуты у меня телефонный разговор с президентом Путиным», - добавил президент США.