ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը թերահավատորեն է վերաբերվում իր երկրի՝ Իրանի և Իսրայելի միջև հակամարտությանը ներգրավելուն, քանի որ նման քայլը կարող է հանգեցնել հակամարտության ընդլայնման, հաղորդում է CNN-ը։
Սպիտակ տան թիմը պնդում է, որ Միացյալ Նահանգների ներգրավումն Իրանի և Իսրայելի միջև հակամարտությանը կարող է հանգեցնել հակամարտության ընդլայնման՝ ներկայիս պատերազմող երկրներից այն կողմ և հանգեցնել ուժասպառ անող պատերազմի՝ առանց տեսողության ավարտի և հստակ վերջնական նպատակի։
«Եթե կա մեկ դաս 21-րդ դարի սկզբից, դա այն է, որ Վաշինգտոնում մշակված ռազմական նպատակներն ու Մերձավոր Արևելքի վերլուծությունները գրեթե միշտ աղետալիորեն սխալ են դուրս գալիս», - գրում է CNN-ը։
Այլ բաների շարքում, ԱՄՆ միջամտությունը կարող է սրել լարվածությունը Թրամփի քաղաքական հենարանում, խաթարել «Ամերիկան առաջինը» սկզբունքը։
«Առաջնորդների նոր սերունդը դուրս է գալիս անցյալի երկարատև հակամարտություններից և հոգնած բաժանումներից և ստեղծում է ապագա, որտեղ Մերձավոր Արևելքը սահմանվում է առևտրով, այլ ոչ թե քաոսով, որտեղ այն արտահանում է տեխնոլոգիաներ, այլ ոչ թե ահաբեկչություն, և որտեղ տարբեր ազգերի, կրոնների և հավատքների մարդիկ միասին քաղաքներ են կառուցում միմյանց ռմբակոծելու փոխարեն», - ասել է Սպիտակ տան ղեկավարը մայիս ամսին Սաուդյան Արաբիա կատարած այցի ժամանակ։
ԱՄՆ-ի միջամտությունը պատերազմին անհամատեղելի է Թրամփի խոսքերի հետ, չնայած հնարավոր կոչերին, որ Վաշինգտոնն ունի եզակի հնարավորություն վերացնելու Իրանի միջուկային զենքի ուղին։

Президент Соединенных Штатов Америки (США) Дональд Трамп скептически относится к втягиванию его страны в борьбу между Ираном и Израилем, поскольку соответствующий шаг может привести к расширению конфликта, сообщает CNN.
В команде Белого дома утверждают, что втягивание Штатов в конфликт между Ираном и Израилем может привести к расширению конфликта за пределы нынешних воюющих стран и привести к изнурительной войне без конца и четкой конечной цели.
«Если и есть какой-то урок начала 21 века, то это то, что военные цели и анализы Ближнего Востока, разработанные в Вашингтоне, почти всегда оказываются катастрофически ошибочными», - пишет CNN.
В том же числе вмешательство США может: усилить напряжение в политической базе Трампа; разрушить принцип «Америка превыше всего».
«Новое поколение лидеров преодолевает давние конфликты и уставшие разногласия прошлого и создает будущее, где Ближний Восток определяется торговлей, а не хаосом; где он экспортирует технологии, а не терроризм; и где люди разных наций, религий и вероисповеданий строят города вместе, а не бомбардируют друг друга», - заявил глава Белого дома во время майского визита в Саудовскую Аравию.
Вмешательство США в войну несовместимо со словами Трампа, несмотря на возможные призывы, что Вашингтон имеет уникальную возможность искоренить путь Ирана к ядерному оружию.