Իրանը չի փորձում ազդել Գազայի հատվածում հրադադարի ռեժիմի հաստատման շուրջ բանակցային գործընթացի վրա և ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հակառակ հայտարարությունները պայմանավորված են իսրայելական գործողություններին աջակցելու համար պատասխանատվությունից խուսափելու ցանկությամբ։ Այս մասին հայտարարել է Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Իսմայիլ Բաղային։
«Բանակցային գործընթացին Իսլամական Հանրապետության միջամտության վերաբերյալ ցանկացած պնդում բացարձակապես անհիմն է և ներկայացնում է ԱՄՆ-ի կողմից Պաղեստինի ժողովրդի դեմ Սիոնիստական ռեժիմի (նկատի ունի Իսրայելի) հանցագործություններին մեղսակից լինելու պատասխանատվությունից խուսափելու փորձ՝ 60,000 անմեղ մարդկանց, այդ թվում՝ կանանց և երեխաների սպանությունը, վերջին ամիսներին Գազայի հատվածի շրջափակման խստացումը, անկլավի բնակիչներին մարդասիրական օգնության մատակարարման դադարեցումը, ամերիկյան ընկերության կողմից տեղադրված այսպես կոչված օգնության բաշխման կետերի մահվան թակարդներում քաղցած և ծարավ մարդկանց սպանությունը», - նրա խոսքերը մեջբերում է IRNA-ն։
Իրանցի դիվանագետը նշել է, որ Իսլամական Հանրապետությունը, ինչպես աշխարհի մեծ մասը, խստորեն դատապարտում է Գազայի հատվածում տեղի ունեցած ցեղասպանությունը և աջակցում է ցանկացած նախաձեռնության, որը կհանգեցնի ռազմական գործողությունների դադարեցմանը և անկլավում պաղեստինցիների իրավիճակի բարելավմանը։
Հուլիսի 28-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները պատրաստ է կրկին հարված հասցնել Իրանի միջուկային օբյեկտներին, եթե նա կասկածի, որ Իրանը ձգտում է վերականգնել իր ներուժը։ Ավելի վաղ Սպիտակ տան ղեկավարը նաև մեղադրել է Թեհրանին՝ արմատական պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման և Իսրայելի միջև Գազայի հատվածում հրադադարի ռեժիմի հաստատման շուրջ բանակցություններին միջամտելու փորձերի մեջ։

Iran is not attempting to influence the negotiation process on establishing a ceasefire in the Gaza Strip, and US President Donald Trump’s claims to the contrary are caused by the desire to avoid responsibility for supporting the actions of Israeli authorities, Iranian foreign ministry spokesperson Esmail Baghaei said, reports IRNA.
"Any allegations of Iran's interference in the negotiations are completely groundless and represent a form of deflection and evasion of responsibility regarding the United States’ complicity in the crimes committed by the Zionist regime against the Palestinian people, including the killing of 60,000 innocent people, among them women and children, the intensification of the blockade on the Gaza Strip in recent months, and the obstruction of humanitarian aid to the enclave’s residents, as well as the killing of starving and thirsty civilians trapped in so-called aid distribution centers set up by an American company," Baghaei said.
The MFA spox added that Iran, in line with the majority of countries, strongly condemns the genocide in Gaza and supports any initiatives that could lead to halting combat and improving the situation of the Palestinians in the enclave.
Trump on Monday announced that the US is prepared to launch new strikes against Iran’s nuclear facilities if it deems that Tehran aspires to rebuild its potential. And earlier, the US leader accused Iran of attempting to influence the negotiations between the Gaza-based Palestinian group Hamas and Israel on establishing a ceasefire in the Gaza Strip.