ԱՄՆ Կոնգրեսի Սենատում Դեմոկրատական կուսակցության խմբակցության անդամների ավելի քան կեսը առաջին անգամ կողմ է քվեարկել մի բանաձևի, որը նախատեսում է դադարեցնել Իսրայելին ամերիկյան զենքի մատակարարումը՝ Գազայի հատվածում շարունակվող հակամարտության պատճառով։ Այս փաստը շրջադարձային պահ է, որը վկայում է «Կոնգրեսում Իսրայելին ցուցաբերվող պատմականորեն ձևավորված երկկուսակցական աջակցության քայքայման մասին»՝ կապված անկլավում մարտական գործողությունների հարցի հետ, նշում է ամերիկյան The Hill թերթը
Կոնգրեսի վերին պալատի քննարկմանը ներկայացված բանաձևը մշակել է անկախ սենատոր Բեռնի Սանդերսը, ով մասնակցում է Դեմոկրատական կուսակցության խմբակցության աշխատանքներին։ Քվեարկության արդյունքներով նա նշել է, որ բանաձևին կողմ է քվեարկել 27 դեմոկրատ սենատոր, դեմ՝ 17-ը։ «Իրավիճակը փոխվում է։ Ամերիկայի ժողովուրդը չի ցանկանում միլիարդներ ծախսել Գազայի երեխաներին սովամահ անելու համար։ Դեմոկրատները առաջ են շարժվում և ես մոտ ապագայում հույս ունեմ ստանալ հանրապետականների աջակցությանը», - քվեարկությունից հետո հայտարարել է Սանդերսը։
Հանրապետական կուսակցության բոլոր սենատորները դեմ են քվեարկել բանաձևին, ինչի պատճառով այն չի ընդունվել։ Սանդերսը երրորդ անգամ է առաջադրել իր բանաձևի նախագիծը, որը ենթադրում է Իսրայելին 675 միլիոն դոլարի սպառազինությունների մատակարարման դադարեցում՝ Գազայի հումանիտար ճգնաժամի պատճառով։ Նախորդ քվեարկություններում՝ 2025 թվականի ապրիլին և 2024 թվականի նոյեմբերին, Սանդերսի բանաձևին կողմ է քվեարկել՝ համապատասխանաբար 15 և 19 դեմոկրատ սենատոր։
Բանաձևին կողմ քվեարկած Դեմոկրատական կուսակցության խմբակցության անդամները նշել են, որ իրենք դեմ չեն Իսրայել պետությանը, այլ դեմ են երկրի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուի կառավարության քաղաքականությանը։ «Որպես Իսրայելի վաղեմի ընկեր և կողմնակից, ես կողմ եմ քվեարկում՝ հասկացնելու համար, որ Նեթանյահուի կառավարությունը չի կարող շարունակել այս քաղաքականությունը։ Նեթանյահուն ամեն անգամ երկարացնում է այս պատերազմը՝ իշխանության ղեկին մնալու համար», - հայտարարել է դեմոկրատ սենատոր Փեթի Մյուրեյը, որը առաջին անգամ է աջակցել սպառազինությունների մատակարարումների սահմանափակմանը և զբաղեցնում է Սենատի հատկացումների հանձնաժողովի նախագահի տեղակալի պաշտոնը։
Ինչպես ցույց է տվել հուլիսի սկզբին անցկացված ամերիկյան Gallup սոցիոլոգիական ծառայության հարցումը՝ այժմ ԱՄՆ Դեմոկրատական կուսակցության կողմնակիցների միայն 8%-ն է աջակցում Գազայի հատվածում Իսրայելի ղեկավարության և զինվորականների գործողություններին։ 2024 թվականի սեպտեմբերին անցկացված նախորդ հարցման շրջանակներում դեմոկրատների 24%-ը աջակցել է Իսրայելին՝ անկլավում մարտական գործողությունների հարցում։
Մայիսի 18-ին իսրայելական բանակը հայտարարել է Գազայի հատվածի հյուսիսային և հարավային շրջաններում «Գիդեոնի մարտակառքերը» լայնածավալ ցամաքային գործողության շրջանակում մարտական գործողություններ սկսելու մասին։ Դրա նպատակն է հայտարարվել արմատական պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման վերջնական ջախջախումը և անկլավում պահվող բոլոր իսրայելցի պատանդների ազատ արձակումը։ Նեթանյահուն հայտարարել է հատվածի ողջ տարածքը վերահսկողության տակ վերցնելու պլանների մասին։

A record number of Senate Democrats, more than half the caucus, voted in favor of two resolutions to block US military sales to Israel on Wednesday night, reports The Hill.
While the resolutions ultimately failed, the vote demonstrated how Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu has fractured historically bipartisan support in Congress over the humanitarian crisis in the Gaza Strip in Israel’s war against Hamas.
The resolutions, sponsored by Sen. Bernie Sanders (I-Vt), failed in the face of all Republicans voting against the measure and 20 Democrats.
Senators voted 27 in favor and 70 to defeat Sanders’ resolution (S.J.Res.34), which sought to block more than $675 million in weapons sales to Israel.
A second resolution (S.J.Res. 41) garnered 24 in favor, and 73 against. The resolution sought to prohibit the sale of tens of thousands of fully automatic assault rifles.
“Whatever happens tonight, history will condemn those of us who failed to act in the face of these horrors,” Sanders said ahead of the vote.
It was the third time Sanders put senators on record over their military support for Israel. An April vote garnered 15 Democratic Senators. A vote in November 2024 garnered 18 Democratic senators.
Democrats framed their opposition to military aid to Israel as a protest against Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu, and not as opposition to Israel as a whole.
Voting yes for the first time included Sen. Patty Murray (D-Wash.), the vice chair of the Senate Appropriations Committee.
“This legislative tool is not perfect, but frankly, it is time to say enough to the suffering of innocent young children and families,” she said in a statement explaining her vote.
“As a longtime friend and supporter of Israel, I am voting yes to send a message: the Netanyahu government cannot continue with this strategy. Netanyahu has prolonged this war at every turn to stay in power.”
The criticism against Netanyahu matches recent polling on Americans’ attitudes toward the Israeli leader. A Gallup poll taken in early July recorded that a majority of Americans disapprove of Netanyahu, at 52 percent, his highest unfavorable rating since 1997.
The poll diverged along party lines. Two-thirds of Republicans, 67 percent, have a favorable view of Netanyahu, compared to 19 percent of independents and nine percent of Democrats.
Active fighting in the Gaza Strip resumed on March 18, when the Israeli army launched massive strikes on this Palestinian enclave, ending a ceasefire in place since January. And on May 18, Israel announced that it had entered the decisive phase of its Operation Gideon's Chariots, which aims to destroy Hamas' infrastructure.