Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ, հայտնում է Կրեմլը։
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույց է ունեցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ՝ ԱՄՆ նախագահի հատուկ բանագնաց Սթիվեն Ուիթքոֆի հետ զրույցի արդյունքների և Ալյասկայում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ հանդիպման նախապատրաստական աշխատանքների մասին, հայտնում է Կրեմլը։
«Վլադիմիր Պուտինը, իր հերթին, խոսել է ԱՄՆ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Սթիվեն Ուիթքոֆի հետ զրույցի հիմնական արդյունքների և Ալյասկայում Դոնալդ Թրամփի հետ հանդիպման նախապատրաստման մասին», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
ՀՀ վարչապետը ողջունել է ուկրաինական ճգնաժամի խաղաղ կարգավորմանն ուղղված քայլերը։
Փաշինյանը Պուտինին մանրամասն տեղեկացրել է օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում Թրամփի և Ալիևի հետ հանդիպման արդյունքների մասին: Ռուսաստանի նախագահը նաև նշել է Երևանի և Բաքվի միջև կայուն խաղաղություն ապահովելուն ուղղված քայլերի կարևորությունը:
Փաշինյանի հետ զրույցում Պուտինը հաստատել է Ռուսաստանի պատրաստակամությունը՝ Երևանի և Բաքվի միջև հարաբերությունների կարգավորման եռակողմ համաձայնագրերի կնքմանը նպաստելու վերաբերյալ։ Առաջնորդները քննարկել են երկկողմ օրակարգի հարցեր՝ շեշտը դնելով առևտրային և ներդրումային համագործակցության և ԵԱՏՄ շրջանակներում փոխգործակցության զարգացման վրա։

Putin spoke about the main results of his talk with US special envoy Steve Witkoff and the preparations for his meeting with US President Donald Trump in Alaska.
The Armenian premier welcomed the actions aimed at a peaceful resolution of the Ukrainian crisis.
Separately, Pashinyan informed Putin in detail about the results of his meeting with Trump and Azerbaijani president Ilham Aliyev in Washington DC on August 8. The Russian president, for his part, noted the importance of measures aimed at ensuring lasting peace between Yerevan and Baku.
Also, Putin confirmed Russia's readiness to contribute to the signing of trilateral agreements on the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan.
In addition, the two leaders discussed matters on the bilateral agenda, and placed the respective emphasis on the development of trade and investment cooperation and interaction within the framework of the Eurasian Economic Union.