Օգոստոսի 12-ից մինչև սեպտեմբերի 30-ը Հելսինկիի նավահանգիստներում մաքսատունը կուժեղացնի սննդամթերքի նկատմամբ վերահսկողությունը՝ աֆրիկյան խոզի ժանտախտի տարածման պատճառով։ Առանձնահատուկ ուշադրություն կդարձվի Էստոնիայից եկող ուղևորափոխադրումներին, հայտնում է Yle-ն։
Ամռանը Բալթյան երկրներում աֆրիկյան խոզի ժանտախտի տարածման իրավիճակը վատթարացել է, իսկ Էստոնիայում արդեն վարակման նոր դեպքեր են հայտնաբերվել։
Վիրուսը կարող է տարածվել նաև ճանապարհորդների հետ բերած մսամթերքի միջոցով։
Այս վիրուսային հիվանդության տարածման սպառնալիքի պատճառով ԵՄ մի շարք երկրների համար սահմանվել են հատուկ գոտիներ, որտեղից Ֆինլանդիա խոզի միս, վարազի միս և այդ բաղադրիչները պարունակող մթերքներ ներկրելը թույլատրվում է միայն խիստ սահմանափակ կարգով։ Դրանց թվում են նաև Բալթյան երկրները։
Այսօր Ֆինլանդիայի սննդի անվտանգության մարմինը խորհուրդ է տալիս երկիր չներմուծել միս, երշիկեղեն և օտարերկրյա ծագման այլ ապրանքներ։

В портах Хельсинки с 12 августа по 30 сентября таможня усилит контроль за продуктами питания из-за распространения африканской чумы свиней – особое внимание обратят на пассажирские перевозки из Эстонии, сообщает Yle.
За лето ситуация с распространением африканской чумы свиней в странах Балтии ухудшилась, а в Эстонии уже были выявлены новые случаи заражения.
Вирус может распространяться и через мясные продукты, которые путешественники привозят с собой.
Из-за угрозы распространения этого вирусного заболевания введены специальные зоны для ряда стран ЕС, из которых ввоз свинины, мяса диких кабанов и продукции, содержащей эти ингредиенты, в Финляндию разрешен только в очень ограниченном порядке. К ним относятся и страны Балтии.
Сегодня Агентство пищевой безопасности Финляндии рекомендует не ввозить в страну мясо, колбасы и другие продукты происхождения из-за рубежа.