Կանադական Վաթերլոյի համալսարանի գիտնականները լայնածավալ ուսումնասիրություն են իրականացրել, որն ընդգրկել է ավելի քան 3500 մարդու՝ մեգապոլիսների բնակիչներից մինչև Ամազոնի ջունգլիների փոքրիկ բնիկ համայնքների ներկայացուցիչներ։ Նպատակը եղել է պարզել, թե ինչպես են տարբեր մշակույթների մարդիկ որոշումներ կայացնում։ Սա որոշումներ կայացնելու ոճի վերաբերյալ մշակութային առումով ամենալայնածավալ ուսումնասիրությունն է։
Հետազոտության արդյունքները հրապարակվել են Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences ամսագրում՝ Փիթսբուրգի համալսարանի աշխատակից Էդուար Մաշերիի ղեկավարած «Փիլիսոփայության աշխարհագրություն» նախագծի շրջանակներում։
Ինչպես պարզել են գիտնականները, նույնիսկ փոխկախվածության բարձր մակարդակ ունեցող հասարակություններում մարդկանց մեծամասնությունը նախընտրում է ապավինել սեփական կարծիքին՝ անկախ շրջապատի խորհուրդներից։
Հեղինակների խոսքով՝ այս հանգամանքը օգնում է բացատրել միջմշակութային թյուրիմացությունները և ցույց է տալիս, որ մենք բոլորս բախվում ենք միևնույն ներքին կասկածներին։
«Հասկանալը, որ մեզանից շատերը բնազդաբար գործում են ինքնուրույն, օգնում է բացատրել, թե ինչու ենք մենք հաճախ անտեսում արդյունավետ առաջարկությունները, լինեն դրանք առողջության, թե ֆինանսների մասին խորհուրդներ, նույնիսկ եթե ապացուցված է, որ դրանք կարող են մեր որոշումներն ավելի խելամիտ դարձնել»,— նշել է Վաթերլոյի համալսարանի հոգեբանության պրոֆեսոր և հետազոտության առաջին հեղինակ Իգոր Գրոսմանը։ «Այս գիտելիքները կօգնեն ավելի լավ կազմակերպել թիմային աշխատանքը. աշխատակիցներին ժամանակ տալ անհատական մտորումների համար, նախքան նրանք կլսեն այն խորհուրդները, որոնք կարող են մերժել»։
Հետազոտությունը հերքում է այն կարծրատիպը, թե արևմտյան մարդիկ ինքնուրույն են գործում, իսկ մյուսները՝ ապավինում են ուրիշներին։ Հարցմանը մասնակցած բոլոր երկրներում ինտուիցիան և ինքնավերլուծությունն ավելի կարևոր են եղել, քան ընկերների խորհուրդները կամ քրաուդսորսինգը։ Տարբերությունը եղել է միայն այս միտումի արտահայտման աստիճանի մեջ. ավելի անկախ մշակույթներում «ներքին ձայնն» ավելի բարձր է հնչում, իսկ ավելի փոխկախյալ մշակույթներում՝ ավելի մեղմ։
«Գլխավոր եզրակացությունը հետևյալն է. մենք բոլորս սկզբում լսում ենք մեզ, բայց ամենաիմաստուն որոշումները կայացվում են, երբ մենք մեր անձնական եզրահանգումները կիսում ենք ուրիշների հետ», — հավելել է Գրոսմանը։

Учёные из Университета Ватерлоо (Канада) провели масштабное исследование, охватившее более 3 500 человек — от жителей мегаполисов до небольших коренных общин в амазонских джунглях. Цель — выяснить, как люди разных культур принимают решения. Это — самое широкое на сегодня исследование предпочтений в стиле принятия решений в межкультурном разрезе.
Результаты исследования опубликованы в журнале Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences в рамках проекта Geography of Philosophy, которым руководит Эдуар Машери из Питтсбургского университета.
Как выяснили ученые, даже в обществах с высоким уровнем взаимозависимости большинство предпочитает опираться на собственное мнение, независимо от советов окружающих.
По словам авторов, это понимание помогает объяснить межкультурные недопонимания и показывает, что мы все сталкиваемся с одинаковыми внутренними сомнениями.
«Осознание того, что большинство из нас инстинктивно действует в одиночку, помогает понять, почему мы часто игнорируем дельные рекомендации — будь то советы по здоровью или финансам, — даже если доказано, что они могут сделать наши решения более разумными», — отметил профессор психологии Университета Ватерлоо и первый автор исследования Игор Гроссман. «Эти знания помогут лучше выстраивать командную работу: дать сотрудникам время на индивидуальные размышления, прежде чем они услышат советы, которые могли бы отвергнуть».
Исследование опровергает стереотип, что западные люди действуют самостоятельно, а остальные — полагаются на других. Во всех странах, участвовавших в опросе, интуиция и самоанализ оказались важнее советов друзей или краудсорсинга. Разница была лишь в степени выраженности этой тенденции: в более независимых культурах «внутренний голос» звучит громче, а в более взаимозависимых — тише.
«Главный вывод: мы все сначала прислушиваемся к себе, но самые мудрые решения рождаются, когда мы делимся личными выводами с другими», — добавил Гроссман.