Ինդոնեզիայի իշխանությունները 800 տոննա մարդասիրական օգնություն կուղարկեն՝ աղետալի վիճակում հայտնված պաղեստինցի ժողովրդին աջակցելու համար։ Այդ մասին հայտնել է Ինդոնեզիայի օգնության ազգային գործակալության ղեկավար Նուր Ահմադը։
«Մենք պատրաստել ենք 800 տոննա օգնություն, որը օդային ճանապարհով կմատակարարվի Ինդոնեզիայի ազգային զինված ուժերի կողմից՝ Հորդանանի և Եգիպտոսի ռազմաօդային ուժերի հետ համագործակցությամբ», - նրա խոսքերը մեջբերում է Antara լրատվական գործակալությունը։ Ինչպես նշել է գերատեսչության ղեկավարը՝ 80 տոննա քաշով բեռի առաջին խմբաքանակը պաղեստինցի ժողովրդին կփոխանցվի օգոստոսի 17-ին, իսկ մնացած մասը կմատակարարվի ավելի ուշ։
Օգոստոսի 7-ին Ինդոնեզիայի նախագահի մամուլի քարտուղար Հասան Նասբին հայտարարել է, որ ասիական երկրի իշխանությունները պատրաստ են խաղաղապահ ուժեր ուղարկել և մարդասիրական օգնություն հասցնել Գազայի հատված։ Նրա խոսքով՝ Ինդոնեզիայի առաջնորդ Պրաբովո Սուբիանտոն պաշտպանության նախարարությանը հանձնարարել է պատրաստել երկու Hercules տրանսպորտային ինքնաթիռ՝ մարդասիրական օգնություն տեղ հասցնելու համար։

Власти Индонезии направят 800 тонн гуманитарной помощи для поддержки палестинского народа, оказавшегося в бедственном положении. Об этом сообщил глава индонезийского Национального агентства по оказанию помощи Нур Ахмад.
«Мы подготовили 800 тонн помощи, которая будет доставлена по воздуху Национальными вооруженными силами Индонезии в сотрудничестве с военно-воздушными силами Иордании и Египта», - приводит его слова информагентство Antara. Как отметил руководитель ведомства, первая партия груза весом 80 тонн будет передана палестинскому народу 17 августа, а остальная часть будет доставлена позднее.
7 августа пресс-секретарь президента Индонезии Хасан Насби заявил, что власти азиатской страны готовы направить миротворческие силы и доставить гуманитарную помощь в сектор Газа. По его словам, индонезийский лидер Прабово Субианто поручил Минобороны подготовить два транспортных самолета Hercules для доставки гуманитарной помощи.