Համասը որևէ դեր չի խաղա Պաղեստինի ապագա կառավարման մեջ։ Այս մասին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում հայտարարեց Պաղեստինի ինքնավարության նախագահ Մահմուդ Աբբասը։
Պաղեստինի ինքնավարության առաջնորդը ստիպված էր ելույթ ունենալ տեսակոնֆերանսի միջոցով, քանի որ Միացյալ Նահանգները հրաժարվել էր նրան վիզա տրամադրել ՄԱԿ-ի կենտրոնակայան անձնական այցի համար։
Իր ելույթում նա հստակորեն ուրվագծեց Գազայի հետպատերազմյան կառուցվածքի ապագա ծրագրերը։ Նրա ելույթի հիմնական կետը լիակատար ապառազմականացման և արմատական ​​իսլամիստական ​​ՀԱՄԱՍ խմբավորման իշխանությունից հեռացման պահանջն էր։

Hamas will have no role in the future governance of Palestine, Palestinian Authority President Mahmoud Abbas told the UN General Assembly on Monday.
Abbas, however, had to speak via videoconference because the US had denied a visa to him for a personal visit to the UN headquarters in New York.
In his address, the Palestinian Authority leader clearly outlined the future plans for the post-war structure of the Gaza Strip. The main point of Abbas’s remarks in this regard was the demand for complete demilitarization and the removal of the radical Islamist Hamas group from power.