Ղազախստանի դատախազությունը հայտնել է այն մասին, որ բացահայտել է Ժանաոզեն քաղաքում անկարգությունների 6 կազմակերպիչների ինքնությունը: Հունվարի 25-ին հանրապետության գլխավոր դատախազը նշել է միայն նրանց ազգանունները, ասելով, որ բոլոր նրանց մեղադրանք է առաջադրվել զանգվածային անկարգությունների կազմակերպման համար: Ներկայումս Սակտագանովը, Ջարիլգասինովը, Ուտկիլովը եւ Տուլետաեւան ձերբակալված են
Բացի դրանից, դատախազությունը հայտնել է նաեւ 23 ակտիվ եւ 11 այլ մասնակիցների ձերբակալման մասին, որոնք եւս թալան եւ անկարգություններ են իրականացրել: Նշվում է, որ նրանց մեծամասնությունն իր մեղքն ընդունել է` նշելով, որ անկարգություններին նախապես են կազմակերպվել:
Հունվարի 25-ին դատախազությունը հայտնել է նաեւ ապստամբության ընթացքում ոստիկանության սպաների գործողությունների ստուգման արդյունքների մասին: Ոստիկանների գործողություններն ընդհանուր առմամբ օրինական են եղել, բայց առանձին դեպքերում զենքի կիրառումն անտեղի է եղել: Սրա հետ կապված` ոստիկանության որոշ ներկայացուցիչների, այդ թվում նաեւ Մագնիստաուսկ շրջանի ՆԳ վարչության պետի տեղակալի եւ Ժանաոզեն քաղաքի ՆԳ Գլխավոր վարչության պետի տեղակալի դեմ քրեական գործ է հարուցվել, գրում է lenta.ru-ն:
Ինչպես կարծում է դատախազությունը, Ժանաոզենի անկարգությունների պատճառներից մեկն էլ «առանձին անձանց կողմից աշխատանքից ազատվածներին բողոքի ակցիային եւ իշխանություններին դեմ գնալուն հրահրելն է եղել»:
Ընդդիմադիրներ Վլադիմիր Կոզլովը, Այջանղուլ Ամիրովը եւ Սերիկ Սապարգալին կասկածվում են Ժանաոզնեում անկարգությունների հրահրման մեջ: Նրանք բոլորը ձերբակալված են: Ձերբակալված է նաեւ «Վզգյադ» ընդդիմադիր թերթի խմբագիր Իգոր Վինյավսկին:
Իրավապաշտպան կազմակերպությունները կարծում են, որ ընդդիմադիրների դեմ մեղադրանքները սարքված են, եւ պահանջում են նրանց ազատ արձակել, հաղուրդում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Հիշեցնենք, որ Ժանաոզենում 2011 թվականի դեկտեմբերին սկսված անկարգությունները տեւել են մի քանի օր: Քաղաքում բախումներ են տեղի ունեցել գործադուլ անող նավթային ընկերությունների աշխատակիցների եւ ոստիկանության միջեւ: Ըստ ճշտված տվյալների` անկարգությունների արդյունքում զոհվել է 14 մարդ, 100-ից ավելին` վիրավորվել: Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաեւը քաղաքում արտակարգ դրություն էր հայտարարել մինչեւ 2012 թվականի հունվարի 31-ը:

Казахстанская прокуратура сообщила о том, что установлены личности шестерых организаторов беспорядков в городе Жанаозен. Генеральный прокурор республики 25 января назвал только фамилии зачинщиков, уточнив, что всем им предъявлены обвинения в организации массовых беспорядков. В настоящее время Сактаганов, Джарылгасинов, Ирмуханов, Досмагамбетов, Уткилов и Тулетаева находятся под арестом.
Помимо этого, прокуратура отчиталась об аресте еще 23 активных участников беспорядков и 11 лиц, совершавших погромы и грабежи. Отмечается, что большинство из них признали свою вину, указав, что готовились к беспорядкам заранее.
Также 25 января прокуратура рассказала о результатах проверки деятельности сотрудников полиции в ходе подавления беспорядков. Действия полицейских, в основном, были правомерными, но в отдельных случаях применение оружия носило несоразмерный характер. В связи с этим, на нескольких представителей полиции, среди которых заместитель начальника ДВД Мангистауской области и первый заместитель начальника УВД города Жанаозен, заведены уголовные дела, пишет «Лента.Ру».
Как считает прокуратура, еще одной из причин массовых беспорядков в Жанаозене стали «активные действия отдельных лиц по склонению уволенных рабочих к продолжению акций протеста и жесткому противостоянию властям».
Оппозиционеров Владимира Козлова, Айжангуль Амирову и Серика Сапаргали подозревают в причастности к разжиганию социальной розни в Жанаозене. Все они находятся под арестом. В следственном изоляторе находится и главный редактор оппозиционной газеты «Взгляд» Игорь Винявский.
Правозащитные организации считают, что обвинения против оппозиционеров сфабрикованы, и требуют их освобождения, сообщает Русская служба BBC.
Напомним, беспорядки в Жанаозене проходили в течение нескольких дней в декабре 2011 года. В городе произошли столкновения между бастовавшими нефтяниками и полицией. В результате беспорядков погибли, по уточненным данным, 14 человек, более ста получили ранения. Президент Казахстана Нурсултан Назарбаев ввел в городе режим чрезвычайного положения до 31 января 2012 года.