Հունվարի 28-ը Ազգային բանակի օրն է` Հայաստանի ամենակարեւոր եւ սիրված օրերից մեկը: Այսօր հայ ժողովուրդը եւս մեկ անգամ հիշում է նրանց, ովքեր հիմք դրեցին Զինված ուժերին, հարգանքի տուրք է մատուցում հանուն հայրենիքի զոհվածների հիշատակին, ինչպես նաեւ շնորհակալություն է հայտնում վետերաններին եւ բոլոր նրանց, ովքեր շարունակում են ծառայել եւ իրենց ավանդը ներդնել հայկական պետության գոյության գլխավոր գրավականներից մեկի զարգացմանը:
1992թ. հունվարի 28-ին «Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության մասին» բանաձեւ ընդունվեց, որն էլ դարձավ Ազգային բանակի ստեղծման սկիզբը:
Հայկական բանակի ձեւավորման առաջին փուլը համարվում է 1988 - 1992թթ., երբ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հարաբերությունների սրման ընթացքում դրված էր Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության անվտանգության ապահովման հարցը: Այդ շրջանում երկրի, ինչպես նաեւ ԼՂ-ի բնակչության անվտանգությունն ապահովում էին կամավորական ջոկատները:
1990թ. սեպտեմբերին Հայաստանի Գերագույն խորհուրդը ՆԳՆ կառուցվածքում «Հատուկ գնդի» ստեղծման որոշում ընդունեց, իսկ 1991թ. մայիսի 4-ին կառավարության որոշմամբ ստեղծվեց պաշտպանության կոմիտեն:
2002թ. սեպտեմբերի 25-ին Հայաստանի Ազգային ժողովը «Տոների եւ հիշատակի օրերի մասին» օրենքում լրացում կատարեց` համաձայն որի Ազգային բանակի օրը սահմանվեց ոչ աշխատանքային օր:
Բանակի օրվան նվիրված միջոցառումները սկսվել են նախօրեին: Հունվարի 27-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայկական բանակի 20-ամյակի կապակցությամբ բանակաշինության գործում զգալի ավանդի եւ արիության եւ սահմաններն անձնվիրաբար պաշտպանելու համար ղարաբաղյան շարժման մի շարք մասնակիցների մեդալներ եւ շքանշաններ է շնորհել: Մի քանի զինծառայողների սպայական կոչում է տրվել: Տարբեր աստիճանի շքանշաններ եւ մեդալներ են շնորհվել 70-ից ավելի զինծառայողների, եւ հարյուրից ավելի զինծառայողներ նախագահի անունից մեդալներ եւ պատվոգրեր կստանան զորամասերում:
Այսօր Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունը եւ ԶՈՒ գերագույն կազմը, ազատամարտիկները կայցելեն արցախյան պատերազմի հերոսների պանթեոն` «Եռաբլուր», որտեղ ծաղկեպսակներ կդնեն:
Նաեւ Հայաստանի պաշտպանության նախարարության վարչական համալիրում հանդիսավոր նիստ տեղի կունենա` նվիրված Զինված ուժերի հիմնադրման 20-ամյակին: Նիստի ընթացքում պետական եւ գերատեսչական մրցանակներ կշնորհվեն:

28 января – День Национальной Армии,  одна из самых почитаемых и важных дат в Армении. Сегодня  армянский народ еще раз вспоминает тех, кто стоял у истоков создания Вооруженных сил, отдает дань памяти героям, погибшим во имя Родины, а также благодарит ветеранов и тех, кто продолжает служить и вносит свой вклад в развитие одного из главных гарантов существования армянского государства.
28 января 1992 года было принято постановление «О Министерстве обороны Республики Армения», что стало началом создания Национальной Армии.
Первым периодом становления армянской армии считаются 1988 - 1992 годы, когда во время обострения отношений между Арменией и Азербайджаном встал вопрос обеспечения безопасности населения Армении и Нагорного Карабаха. В этот период безопасность страны, а также населения НК защищали добровольческие отряды.
В сентябре 1990 года Верховный Совет Армении принял решение о создании «Специального полка» в структуре МВД, а 4 мая 1991 года решением  Правительства был создан Комитет обороны.
25 сентября 2002 года Национальное Собрание Армении приняло дополнения к закону «О праздниках и памятных датах», согласно которому День национальной армии стал нерабочим.
Праздничные мероприятия, приуроченные ко Дню Армии, начались накануне. 27 января президент Армении Серж Саргсян в связи с 20-летием  армянской армии за значительные заслуги в деле армейского строительства и за мужество и самоотверженность при защите границ вручил ордена и медали ряду военнослужащих и участников карабахского движения. Некоторым военнослужащим были вручены офицерские звания. Орденов и медалей разных степеней удостоились более 70 военнослужащих, и более ста человек получат медали и грамоты от имени президента в воинских частях.
Сегодня руководство Минобороны Армении и высший состав ВС, воины-освободители посетят пантеон героев карабахской войны «Ераблур», где возложат венки.
Также состоится торжественное заседание в административном комплексе Минобороны Армении, посвященное 20-летию формирования Вооруженных сил. На заседании будут вручены государственные и ведомственные награды.