Իտալիայի առաջատար հետաքննող լրագրողներից մեկի տան մոտ պայթել է անհայտ պայթուցիկ սարք ՝ վնասելով երկու մեքենա եւ հարեւան տունը, հաղորդել է Reuters-ը։
Իտալիայի RAI-ի «Report» ամենշաբաթյա ծրագրի (Իտալիայում ամենահայտնի ծրագիրն է, որն իրականացնում է լրագրողական հետաքննություններ) հաղորդավար Սիգֆրիդո Ռանուչին տարիներ շարունակ գտնվում է ոստիկանության պաշտպանության տակ։ Նա հայտնել է, որ ինքը եւ իր խմբագրակազմը բազմաթիվ սպառնալիքներ են ստացել։
Լրագրողը ուրբաթ՝ հոկտեմբերի 17-ին հայտնել է, որ Հռոմից 30 կիլոմետր հարավ գտնվող Կամպո Ասկոլանո քաղաքում գտնվող Ռանուչիի տան մուտքի դարպասի մոտ տեղադրվել է պայթուցիկ սարք, որը, հավանաբար, պատրաստված է եղել պիրոտեխնիկական պայթուցիկ նյութերից։
Նա ավելացրել է, որ պայթյունը տեղի է ունեցել հոկտեմբերի 16-ի երեկոյան իր տուն վերադառնալուց մոտ 20 րոպե անց։
Երկու մեքենաները՝ Ռանուչիի եւ նրա դստեր, գրեթե ամբողջությամբ ոչնչացվել են։ Միջադեպի հետեւանքով ոչ ոք չի տուժել։
Ներքին գործերի նախարար Մատեո Պյանտեդոզին հայտնել է, որ Ռանուչիի համար ոստիկանական ուղեկցությունը կավելացվի։
Վարչապետ Ջորջիա Մելոնին դատապարտել է «վախեցման լուրջ ակտը»։
«Տեղեկատվության ազատությունն ու անկախությունը մեր ժողովրդավարությունների հիմնական արժեքներն են, որոնք մենք շարունակելու ենք պաշտպանել»,- ընդգծել է նա։

Возле дома одного из ведущих итальянских журналистов-расследователей взорвалось неизвестное взрывное устройство, повредив две машины и соседний дом, пишет Reuters.
Сигфридо Рануччи, ведущий еженедельной программы RAI «Report», самой известной программы журналистских расследований в Италии, уже много лет находится под охраной полиции. Он заявил, что и он, и его редакция получали много различных угроз.
Журналист сообщил в пятницу, 17 октября, что примитивное взрывное устройство, вероятно, изготовленное из пиротехнических взрывчатых веществ, было установлено у входных ворот дома Рануччи в Кампо Асколано, примерно в 30 километрах к югу от Рима.
Он добавил, что взрыв произошел примерно через 20 минут после того, как он вернулся домой вечером, 16 октября.
Оба автомобиля – Рануччи и его дочери – были практически уничтожены. В результате инцидента никто не пострадал.
Министр внутренних дел Маттео Пьянтедози заявил, что полицейское сопровождение Рануччи будет усилено.
Премьер-министр Джорджа Мелони осудила «серьезный акт запугивания».
«Свобода и независимость информации являются основными ценностями наших демократий, которые мы будем продолжать защищать», – подчеркнула она.