Վլադիվոստոկում բացահայտել են ծայրահեղականների ավազակախմբի, որը ազգությամբ ոչ ռուս անձանց նկատմամբ ահաբեկչություն էր ծրագրել: Ինչպես հունվարի  30-ին տեղեկացնում է ՌԴ Պրիմորսկի շրջանի Հետաքննչական հանձնաժողովի մամուլի ծառայությունը, ահաբեկչության կազմակերպման մեղադրանքով տեղի հինգ բնակիչ է ձերբակալվել:
Համաձայն հաղորդագրության` նրանք ծայրահեղական խմբավորում են ստեղծել եւ 2011թ. մայիս-հունիս ամիսներին Ուսուրիյսկի տարածքում մի շարք հարձակումներ են գործել ոչ սլավոնական արտաքինով մի քանի անձանց վրա: Բացի այդ, հանցագործները Վլադիվոստոկում ահաբեկչություն էին նախապատրաստել:
Ձերբակալվածները պատրաստվում էին պայթուցիկ սարք տեղադրել Դաշնային  միգրացիոն ծառայության շենքի մոտ` «ազգությամբ ոչ ռուս անձանց առավել շատ քանակություն հավաքվելու ընթացքում»: Իրենց մտադրությունն իրագործելու համար նրանք ձեռք են բերել տրոտիլ եւ դետոնատորներ, որոնք պահել են իրենց բնակարաններում, հաղորդում է rbc-ն:
Խմբավորման անդամներին մեղադրանք է ներկայացվել ծայրահեղական խմբավորում հիմնելու, ահաբեկչական գործողության փորձ կատարելու, պայթուցիկ սարքերի ապօրինի շրջանառության եւ խուլիգանության համար: Կասկածյալների անունները չեն հաղորդվում:

Во Владивостоке раскрыта банда экстремистов, которая планировала теракт против лиц нерусской национальности. Как сообщает 30 января пресс-служба управления Следственного комитета РФ по Приморскому краю, по подозрению в причастности к организации теракта задержаны пятеро местных жителей.
Согласно сообщению, они создали экстремистское сообщество и с мая по июнь 2011г. совершили ряд нападений на нескольких лиц неславянской внешности на территории Уссурийска. Кроме того, преступники готовили теракт во Владивостоке.
Задержанные собирались заложить взрывное устройство возле здания приморского управления ФМС «в период наибольшего скопления лиц не русской национальности». Чтобы осуществить свой замысел, они приобрели тротил и детонаторы, которые хранили у себя в квартирах, сообщает РБК.
Членам группировки предъявлены обвинения в организации экстремистского сообщества, покушении на совершение террористического акта, незаконном обороте взрывчатых веществ и хулиганстве. Имена подозреваемых не сообщаются.