Հայաստանում սպասվող խորհրդարանական ընտրությունները շատ կարեւոր են ամբողջ հայ ժողովրդի համար: Այս մասին, այսօր` հունվարի 30-ին, մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Քեթրին Լիչը:
Ողջունելով Հայաստանի ղեկավարության հայտարարությունը արդար եւ թափանցիկ ընտրություններ անցկացնելու անհրաժեշտության վերաբերյալ` դեսպանը նշել է, որ տեղյակ է ԵՄ-ի եւ ԵԱՀԿ-ի կողմից Հայաստանին ցուցաբերվող տեխնիկական եւ խորհրդատվական աջակցության մասին: «Արդար եւ թափանցիկ ընտրություններ անցկացնելը կարեւոր է ոչ միայն պաշտոնյաների եւ պաշտոնատար անձանց համար, այլեւ ողջ հասարակության եւ ժողովրդի համար` ժողովրդավարացման եւ եվրաինտեգրման ենթատեքստում», - նշել է դիվանագետը` հավելելով, որ հասարակությունը պետք է իմանա իր իրավունքները եւ ակտիվ մասնակցի ընտրություններին:
Ինչ վերաբերում է դիտորդների ժամանմանը, դեսպանը հույս հայտնեց, որ Հայաստանի իշխանությունները համապատասխան հրավեր կուղարկեն, եւ դիտորդները հնարավորություն կունենան ընտրությունների դիտարկում իրականացնել:

Предстоящие в Армении парламентские выборы очень важны для всего армянского народа. Об этом заявила посол Великобритании в Армении Кэтрин Лич на пресс-конференции 30 января.
Приветствуя заявления высшего руководства Армении касательно необходимости провести прозрачные и справедливые выборы, посол отметила, что в курсе активного участия ЕС и ОБСЕ в техническом и консультативном содействии Армении. «Проведение прозрачных и справедливых выборов важно не только для чиновников и должностных лиц, это важно для всего общества и народа в контексте демократизации и евроинтеграции», - заметила дипломат, добавив, что общество должно знать о своих правах и активно участвовать в выборах.
Что касается приезда наблюдателей, то посол выразила надежду, что власти Армении направят соответствующее приглашение, и наблюдатели будут иметь возможность провести мониторинг выборов.