Ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության նախկին պետ, գեներալ-մայոր Հովհաննես Թամամյանի գործով դատավոր է նշանակվել Երեւանի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արշակ Վարդանյանը: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում տեղեկացրեց Երեւանի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի աշխատակազմի ղեկավար Արմեն Ասլանյանը, հավելելով, որ դատավարության օրը դեռ որոշված չէ:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը տեղեկացրել էր, որ Երեւանի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանը հունվարի 20-ին քննել է ՀՔԾ քննիչի միջնորդությունը Ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության նախկին պետ, գեներալ-մայոր Հովհաննես Թամամյանի կալանքը եւս երկու ամսով երկարաձգելու մասին եւ բավարարել է միջնորդությունը: Նշենք, որ Հովհաննես Թամամյանի կալանքը երկարաձգվում է արդեն 5-րդ անգամ: Դատական նիստը կայացել է առանց Հովհաննես Թամամյանի մասնակցության, քանի որ նա կտրականապես հրաժարվում է մասնակցել նիստերին: Հովհաննես Թամամյանը անազատության մեջ է գտնվում մարտի 24-ից:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել է NEWS.am-ը, Հովհաննես Թամամյանը մեղադրվում է Քրեական օրենսգրքի 308 հոդվածի 2-րդ մասով (Պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելը, որն առաջացրել է ծանր հետեւանքներ): Հայաստանի այն ժամանակվա ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանը փետրվարի 24-ին Հովհաննես  Թամամյանին  եւ ոստիկանության Արաբկիրի բաժնի պետ Վարուժան Ադամյանին ազատել էր աշխատանքից գլխավոր դատախազի միջնորդության հիման վրա՝  «հետագա պաշտոնավարման աննպատակահարմարության» հիմնավորմամբ:Մամուլի տեղեկությունների համաձայն, Հովհաննես Թամամյանին կալանավորել են քրեական մի գործի նախաքննությունը շեղելու եւ իրական մեղավորին պատասխանատվությունից ազատելու համար: Նույն գործի շրջանակներում ձերբակալվել էր նաեւ ոստիկանության Արաբկիրի բաժնի պետի օպերգծով նախկին տեղակալ, ոստիկանության փոխգնդապետ Արմեն Պողոսյանը: Թամամյանը ներկայումս գտնվում է «Երեւան-Կենտրոն» ՔԿՀ-ում:

Судьей по делу экс-начальника Главного управления уголовного розыска полиции Армении, генерал-майора Ованнеса Тамамяна назначен судья суда общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш Аршак Варданян. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am сообщил руководитель аппарата суда общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш Армен Асланян, добавив, что день, когда пройдет судебное заседание, еще не назначен.
Ранее Новости Армении-NEWS.am сообщало, что 20 января суд общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк- Мараш рассмотрел ходатайство о продлении срока задержания бывшего начальника главного управления уголовного розыска Полиции Армении, генерал-майора Ованнеса Тамамяна на два месяц и удовлетворил его.  Отметим, что срок задержания был продлен 5 раз.
Высокопоставленный полицейский чиновник лишен свободы с 24 марта 2011 года. О.Тамамян обвиняется по ч. 2 статьи 308 УК (злоупотребление служебными полномочиями, что привело к тяжелым последствиям). Тогдашний начальник полиции Алик Саркисян 24 февраля 2011 года уволил О.Тамамяна и начальника Арабкирского отдела Варужана Адамяна. Решение было принято на основании ходатайства генерального прокурора Агвана Овсепяна. По информации СМИ, Тамамян арестован за сокрытие истинного виновного по одному уголовному делу. В рамках того же дела задержан бывший заместитель начальника Арабкирского отделения по оперативной линии, подполковник Армен Погосян. Тамамян в настоящее время находится в УИУ «Ереван-Кентрон».