Հայաստանը չի պատրաստվում հրաժարվել ռուսական ցորենից՝ ուկրաինական ցորենի օգտին, նոյեմբերի 12-ին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա հերքել է լրագրողի կողմից հարցի տեսքով հնչեցված տեղեկատվությունը։ «Դա աբսուրդ է», - նկատել է Փաշինյանը։
Վարչապետը նաև հերքեց ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի ներգրավվածության մասին լուրերը Հայաստանի արտաքին հետախուզության ծառայության գործունեության մեջ։ «Մեծ Բրիտանիան և ԱՄՆ-ն որևէ կապ չունեն դրա հետ։ Այն ստեղծվել է Հայաստանի կառավարության որոշումներով։ Միևնույն ժամանակ, մեր արտաքին հետախուզության ծառայությունը, ինչպես ցանկացած արտաքին հետախուզական ծառայություն, համագործակցում է օտարերկրյա գործընկերների հետ, այդ թվում՝ Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից և Մեծ Բրիտանիայից», - ընդգծել է վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանը հերքել է նաև այն տեղեկությունը, թե իբր ինքն է հանձնարարել կազմակերպել «Time» պարբերականի հայտնի լրագրող Սայմոն Շուստերի հետ հարցազրույցը՝ «Մեր ձևով» շարժման համակարգող Նարեկ Կարապետյանի հայտնի ամերիկացի լրագրող Թաքեր Քարլսոնին տված հարցազրույցից հետո։ «Նման հանձնարարություն չկա, ինչպես նաև չկա Եկեղեցու դեմ արշավ», - հավաստիացրել է Փաշինյանը։ Նա հայտնել է, որ Կառավարությունը բազմաթիվ հարցազրույցի հայտեր է ստանում միջազգային, այդ թվում՝ ամերիկյան ԶԼՄ-ներից։ «Երկրի ղեկավարի համար դժվար չէ միջազգային ԶԼՄ-ներին հարցազրույց տալը», - եզրակացրել է վարչապետը։

Armenia does not plan to give up Russian wheat in favor of Ukrainian wheat, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan told reporters in parliament Wednesday.
He denied the information voiced in the form of a question by a reporter. “That is absurd,” Pashinyan remarked.
The premier denied also reports of US and UK involvement in the activities of Armenia’s foreign intelligence service. “Great Britain and the US have no connection to it. It was created by decisions of the government of Armenia. At the same time, our foreign intelligence service, like any foreign intelligence service, cooperates with foreign partners, including from Russia, the US, and Great Britain,” the Armenian PM said.
Nikol Pashinyan dismissed as well the information that he allegedly instructed to set up an interview with Time magazine’s well-known journalist Simon Shuster after the interview given by Armenia’s opposition “In Our Way” movement coordinator Narek Karapetyan to well-known American journalist Tucker Carlson. “There is no such instruction, just as there is no campaign against the [Armenian Apostolic] Church,” Pashinyan said.
He noted that the Armenian government receives many interview requests from international media, including American outlets. “For a country’s leader, it is not difficult to give an interview to international media,” the Armenian prime minister concluded.