Այսօր Վաղարշապատ համայնքի ավագանու ընտրությունների  նախընտրական քարոզարշավի վերջին օրն է։ Ընտրությունները կկայանան կիրակի՝ նոյեմբերի 16–ին, իսկ վաղը լռության օր է, քարոզչությունն այդ օրն արգելվում է։ Ընտրություններին 8 քաղաքական ուժ է մասնակցում, որոնցից երկուսը՝ իշխանական՝ ՔՊ–ն եւ իշխանամետ «Հանրապետություն» կուսակցությունը։
Ընտրություններին մասնակցում են նաեւ «Առաջ» և ՀՅԴ կուսակցություններից կազմված «Հաղթանակ» դաշինքը, ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանի «Հայրենիք» կուսակցությունը,  Խաչատուր Քոքոբելյանի «Ազատ դեմոկրատները», Անդրանիկ Թեւանյանի «Մայր Հայաստանը», Րաֆֆի Հովհաննիսյանի «Ժառանգությունը», Պաշտպանության նախկին նախարար Արշակ Կարապետյանի «Համահայկական ճակաը» կուսակցությունը:
Ենթադրվում է, որ հիմնական պայքարն ընթանալու է «Հաղթանակ» դաշինքի թեկնածու Սեւակ Խաչատրյանի եւ ՔՊ–ի թեկնածու Արգիշտի Մեխակյանի միջեւ։
Իշխանությունները լուրջ ռեսուրսներ են ներդրել Վաղարշապատի ընտրություններում հաղթանակ ապահովելու համար։ Սա հաջորդ տարվա համապետական ընտրություններից առաջ վերջին քննությունն է։ ՔՊ–ն ամեն գնով փորձում է թույլ չտալ Գյումրու սցենարի կրկնությունը։
Ընտրությունների անհրաժեշտություն Վաղարշապատում առաջացավ այն բանից հետո, երբ համայնքի ՔՊ–ական ղեկավարը՝ Դիանա Գասպարյանը, հրաժարական տվեց՝ պատճառաբանելով, թե 7 տարվա պաշտոնավարումից հետո ցանկանում է իրեն նվիրել ընտանեկան հանգիստ կյանքին։ Սակայն ամիսներ անց հայտնի դարձավ, որ նրան մեղադրանք է առաջադրվել փողերի լվացման և պաշտոնեական դիրքի չարաշահման հատկանիշներով: Քրեական գործերով անցնում են նաեւ նրա ընտանիքի տարբեր անդամներ։
Դիանա Գասպարյանի հրաժարականից մեկ ամիս անց կառավարությունը որոշեց միավորել նախկինում արդեն խոշորացված Խոյ եւ Վաղարշապատ համայնքները։ Ընդդիմությունը սա դիտարկեց որպես քաղաքական քայլ։ Իշխանությունն այս քայլով հնարավորություն ստեղծեց Վաղարշապատի ընտրություններում Արգիշտի Մեխակյանի թեկնածությունն առաջադրելու եւ  Խոյ համայնքի նախկին ղեկավարի հեղինակությունն օգտագործելով՝ Վաղարշապատի ընտրություններում հաղթելու համար։
Դիանա Գասպարյանի հրաժարականից հետո դիմումներ ներկայացրին նաեւ համայնքապետի երկու տեղակալները, ինչից հետո համայնքը մնաց առանց ղեկավար կազմի: Մեխակյանին ազատելով Արմավիրի մարզպետի պաշտոնից, Նիկոլ Փաշինյանը  հուլիսի 15-ին նրան նշանակեց Վաղարշապատ համայնքի ղեկավարի պաշտոնակատար:
Սա, ըստ էության, իշխող կուսակցության ծրագիրն էր, որը հնարավորություն տվեց, որ այս ընթացքում Մեխակյանը, աշխատելով որպես Վաղարշապատ համայնքի ղեկավարի պաշտոնակատար, իր դիրքն ու հնարավորություններն օգտագործի իր վարկանիշը բարձրացնելու համար։
Ընտրություններում ՔՊ–ի թեկնածուն՝ Արգիշտի Մեխակյանը, քարոզարշավի պաշտոնական մեկնարկի նախորդ օրը Արմավիրի մարզի Դողս գյուղում բարեգործական միջոցառման էր մասնակցում, որտեղ թանկարժեք նվերներ էին  բաժանվում գյուղի բնակիչներին։ Այս ընթացքում համայնքապետարանի միջոցներով կատարված ցանկացած գործ՝ ասֆալտապատում, տանիքների վերանորոգում, միջոցառումներ, համայնքի ընտրողներին ներկայացվել է որպես ժամանակավոր պաշտոնակատար Մեխակյանի ձեռքբերում։
Նախընտրական քարոզարշավն անցել է բավական լարված մթնոլորտում։ Ընդդիմադիրներն ու դիտորդական խմբերն այս ընթացքում բազմիցս ահազանգել են իշխանությունների կողմից վարչական ռեսուրսի օգտագործման մասին։
Երեկ եւ այսօր ընտություններին մասնակցող 8 քաղաքական ուժերն իրենց ամփոփիչ հավաքներն են անցկացրել։
«Հաղթանակ» դաշինքի անդամները նախօրեին իրենց եզրափակիչ հավաքն աղոթքով ավարտեցին Մայր Աթոռի բակում։  «Քաղաքացիական պայմանագրի» եզրափակիչ հանրահավաքի համար այսօր Էջմիածնի կենտրոնում մեծ բեմ են հավաքել։ NEWS.am–ի տեսախցիկը ֆիսել է, որ բեմը մաքրում են համայնքապետարանի հանդերձանքով աշխատակիցները, ինչը նույնպես վարչական ռեսուրս կիրառելու օրինակ է։
Վաղարշապատ խոշորացված համայնքի ավագանու ընտրություններում քվեարկելու իրավունք ունի 70 հազար 22 մարդ։ Ընդհանուր առմամբ, համայնքի տարբեր բնակավայրերում ընտրությունների օրը կգործի 47 ընտրատեղամաս։ Քաղաքական ուժերի ընտրական ցուցակներում ընդգրկված է 355 անձ: Նրանք պայքարելու են ավագանու 27 մանդատների համար։ Կուսակցությունների համար անցողիկ շեմը 4 տոկոսն է, դաշինքների համար՝ 6 տոկոսը։

Сегодня последний день предвыборной агиткампании по выборам в Совет старейшин Вагаршапата. Выборы состоятся 16 ноября, а завтра - день тишины, в этот день агитация запрещена. В выборах участвуют 8 политических сил, две из которых - правящая партия «Гражданский договор» и провластная партия «Республика».
В выборах также участвуют блок «Победа», состоящий из партий «Вперед» и АРФД, партия «Родина» экс-директора СНБ Артура Ванецяна, «Свободные демократы» Хачатура Кокобеляна, «Мать Армения» Андраника Теваняна, «Наследие» Раффи Ованнисяна, «Всеармянский фронт» экс-министра обороны Армении Аршака Карапетяна.
Предполагается, что основная борьба развернется между кандидатом от блока «Победа» Севаком Хачатряном и кандидатом от «ГД» Аргишти Мехакяном.
Власти вложили серьезные ресурсы, чтобы обеспечить победу на выборах в Вагаршапате. Это последний экзамен перед общенациональными выборами в следующем году. «ГД» стремится любой ценой не допустить повторения гюмрийского сценария.
Необходимость проведения выборов в Вагаршапате возникла после того, как лидер общины от «ГД» Диана Гаспарян подала в отставку, объяснив это тем, что после 7 лет пребывания в должности она хочет посвятить себя тихой семейной жизни.
Однако, спустя несколько месяцев, стало известно о том, что ей предъявлено обвинение в отмывании денег и злоупотреблении служебным положением. По уголовным делам проходят и члены ее семьи.
Спустя месяц после отставки Дианы Гаспарян, правительство решило объединить ранее укрупненные общины Хой и Вагаршапат. Оппозиция рассмотрела это как политический шаг.
Этим шагом власти создали возможность выдвинуть кандидатуру Аргишти Мехакяна на выборах в Вагаршапате и использовать авторитет бывшего главы общины Хой для победы на выборах в Вагаршапате.
Освободив Мехакяна от должности губернатора Армавирской области, Никол Пашинян 15 июля назначил его исполняющим обязанности главы общины Вагаршапат. В этом, по сути, и заключался план правящей партии, который должен был позволить Мехакяну, работающему исполняющим обязанности главы общины Вагаршапат, использовать все это время свое положение и возможности для повышения рейтинга.
Предвыборная агиткампания прошла в довольно напряженной обстановке. В этот период оппозиционеры и наблюдательные группы неоднократно били тревогу по поводу использования властями административного ресурса.
Вчера и сегодня состоялись итоговые митинги 8 политических сил, участвующих в выборах.
Вчера члены альянса «Победа» завершили свой последний митинг молитвой во дворе Первопрестольного Эчмиадзина. А для последнего митинга «ГД» сегодня в центре Эчмиадзина установлена большая сцена. Камера Новости Армении – NEWS.am зафиксировала, как уборку на сцене осуществляют люди в форме мэрии, что также является примером использования административного ресурса.
В выборах в Совет старейшин Вагаршапата могут принять участие 70 022 человека. Всего в день выборов в различных населенных пунктах общины будет работать 47 избирательных участков. Проходной барьер для партий составляет 4%, а для альянсов - 6%.