Թուրքիայի առաջին անօդաչու կործանիչը՝ Bayraktar Kızılelma-ն, ավարտել է ևս մեկ պատմական փորձարկում՝ թիրախավորելով F-16-ը և ուղիղ հարված հասցնելով ազգային Gökdoğan «երկինք-երկինք» դասի հրթիռի միջոցով սիմուլյացիոն կրակոցների ժամանակ, հինգշաբթի օրը հայտարարել է դրա մշակող Baykar-ը, հաղորդում է Daily Sabah-ը։
Ըստ Baykar-ի հայտարարության՝ Bayraktar Kızılelma-ն, որը մշակվել է ընկերության սեփական ռեսուրսներով և ներքին ուժերով, հաջողությամբ հաղթահարել է ևս մեկ կարևոր փուլ, որը կապացուցի դրա արդյունավետությունը մարտադաշտում։
Թեքիրդաղի Չորլու քաղաքի Աքընջի թռիչքային վարժանքների և փորձարկումների կենտրոնից թռիչք կատարելով՝ տեղական արտադրության անօդաչու մարտական ինքնաթիռը կատարել է մեկ ժամ 45 րոպե տևողությամբ թռիչք 15 հազար ոտնաչափ միջին բարձրության վրա՝ մերձամարտեր մղելով F-16 կործանիչների հետ և փորձարկելով երկրի ռադարի և զինամթերքի ինտեգրացիան։
Ընկերության տվյալներով՝ այս թռիչքը Bayraktar Kızılelma-ի փորձարկումների ընթացքում ընդհանուր թռիչքի ժամանակը հասցրել է ավելի քան 55 ժամի: Ընկերությունը հայտնել է, որ Թուրքիայի ռազմաօդային ուժերի երկու F-16 կործանիչներ մասնակցել են Bayraktar Kızılelma-Gökdoğan զինված թռիչքին և Murad AESA ռադարի աշխատանքի փորձարկմանը։
F-16-ներից մեկը մոտիկից թռիչք է կատարել Kızılelma-ի հետ՝ ցուցադրելով հարթակի համատեղելիությունը անձնակազմով կործանիչների հետ, մինչդեռ մյուս F-16-ը փորձարկման սցենարում ծառայել է որպես թիրախային ինքնաթիռ։

According to a statement from Baykar, the Bayraktar Kizilelma, developed indigenously and with the company's own resources, has successfully navigated another critical milestone that will prove its effectiveness on the battlefield.
Taking off from the Akinci Flight Training and Test Center in Corlu in Tekirdag Province, the homegrown unmanned combat aircraft conducted a one-hour, 45-minute flight at an average altitude of 15,000 feet, performing a close encounter with F-16s and verifying the integration of the national radar and munitions.
This flight brings the Bayraktar Kizilelma's total flight time during the tests to over 55 hours, the company said. Two Turkish Air Force F-16 fighter jets participated in the Bayraktar Kizilelma-Gokdogan armed flight and Murad AESA Radar performance test, it added.
One of the F-16s performed close formation flying with the Kizilelma, demonstrating the platform’s compatibility with manned fighter aircraft, while the other F-16 acted as the “target aircraft” within the test scenario.