Ինչպիսին էլ լինի Ֆրանսիայի Սահմանադրական խորհրդի որոշումը, հատկապես եթե այն բացասական լինի մեզ համար, չի կարելի հիասթափվել, այլ պետք է շարունակել պայքարը: Այդ մասին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել է ՀՅԴ Հայ դատի եւ քաղաքական հարցերի գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը:
Նրա խոսքով, եթե օրինագիծը սահմանադրական ճանաչվի եւ օրենքի ուժ ստանա, այդ ձեռքբերման հիման վրա պետք է ողջ Եվրամիությունում հասնել նման օրենքների ընդունմանը:
ՀՅԴ ներկայացուցիչը հիշեցրել է, որ Սահմանադրական խորհուրդը կարող է երեք որոշում ընդունել` որ չի համապատասխանում,  մասամբ է համապատասխանում կամ համապատասխանում է Սահմանադրությանը: Երկրորդ դեպքում օրինագիծն ուղարկվում է Ազգային Ժողով, իսկ առաջին դեպքում Սարկոզին հայտարարել է նոր օրինագիծ ներկայացնելու մտադրության մասին: «Բոլոր երեք շանսերն էլ հավասար հնարավորություններ ունեն»,- ընդգծել է Մանոյանը:
Նա նշել է, որ նախագահ Սարկոզին այսօր հանդիպում է հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ` քննարկելու հետագա քայլերը:
Հունվարի 23-ին Սենատն ընդունել ցեղասպանությունների ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը, որի դեմ բողոք են ներկայացրել 70-ից ավելի սենատորներ:

YEREVAN. – Regardless of the decision by the French Constitutional Court, even if it is negative for us, we should not get disappointed but should continue the struggle, ARF Dashnaktsutyun member Giro Manoyan told the journalists.
In case the bill is recognized as constitutional one and becomes law, we again should continue struggle to achieve adoption of likewise bills throughout Europe, Manoyan stated.
The Constitutional Council may make one of three decisions: the bill does not contradict the Constitution fully, does not contradict partially or is not constitutional at all. In the second case the bill returns to the National Assembly, while in the third case President Sarkozy promises to introduce a new one if the current is cancelled.
“It is important to take right step. Sarkozy will meet with the representatives of the Armenian community on Thursday. I suppose the possible moves may also be discussed among other issues,” ARFD representative said.
To note, the French Senate adopted the bill criminalizing denial of genocides, including the Armenian Genocide on Jan. 23. However, a group of Senators appealed to the Constitution Council to cancel the decision.