Ալիևի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը մեկնաբանել է Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները՝ ադրբեջանական ինքնաթիռի խոցման հետ կապված վերջին միջադեպից հետո։
Նա ընդունել է, որ իրադարձությունից անմիջապես հետո առաջացել են «որոշակի թյուրըմբռնումներ» և «զգացմունքներ», սակայն նշել է, որ Բաքվի մտահոգությունները քննարկվել են Դուշանբեում՝ հաջորդող հանդիպման ժամանակ։
Նա ասել է, որ Ադրբեջանը Մոսկվայից ակնկալում է չորս քայլ՝ պաշտոնական ներողություն, լիարժեք հետաքննություն, պատասխանատուների պատիժ և փոխհատուցում։
«Հենց որ այդ հարցերը կարգավորվեն՝ մենք կշրջենք թյուրիմացության էջը և կշարունակենք երկու երկրների միջև բնականոն բարիդրացիական հարաբերությունները»,— հայտարարել է նա։

Azerbaijani presidential aide Hikmat Hajiyev commented on his country’s relations with Russia after the recent downing of an Azerbaijani passenger plane.
Hajiyev acknowledged that immediately after the incident there were “some misunderstandings” and “emotions,” but noted that Azerbaijan’s concerns were discussed in Dushanbe, the capital of Tajikistan, during a subsequent meeting.
The Azerbaijani presidential aide said that his county expects four steps from Russia: an official apology, a full investigation, punishment for those responsible, and compensation.
“As soon as these issues are resolved, we will turn the page on the misunderstanding and continue normal good neighborly relations between the two countries,” Hajiyev added.