Աշխարհակարգը փոխվում է, ինչը ռազմավարական կապերը շատ կարևոր է դարձնում մեր գործընկերների համար։ Այս մասին դեկտեմբերի 2-ին Հայաստան-ԵՄ գործընկերության խորհրդի 6-րդ նիստից հետո կայացած ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով գերագույն ներկայացուցիչ Կայա Կալասը։
«Այս պահին Հայաստանի կողմից պարտավորությունների կատարման մակարդակը 37% է։ Իհարկե, մենք պատժամիջոցներ ենք կիրառում Ռուսաստանի դեմ։ Միևնույն ժամանակ, մենք ներգրավվում ենք մեր գործընկերներին, քանի որ ցանկանում ենք, որ պատերազմը (Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև - խմբ.) ավարտվի։
Պատերազմը բացասական ազդեցություն է թողել, մենք բոլորս ուզում ենք, որ այն ավարտվի։
Մենք օգնում ենք մեր գործընկերներին զարգացնել և դիվերսիֆիկացնել իրենց առևտուրը։ Սա նշանակում է, որ նրանք այլևս ստիպված չեն ամբողջությամբ հույսը դնել Ռուսաստանի վրա։
«Եթե բոլորը հետևեն պատժամիջոցներին և պատժամիջոցները չշրջանցվեն, ապա մենք մեր գործընկերներին կզրկենք պատերազմը ֆինանսավորելու հնարավորությունից», - նշել է Կալասը։
ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարտա Կոսը կրկին հայտարարել է, որ դաշինքը պատրաստ է նպաստել տարածաշրջանի երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորմանը։
«Այս հարցի շուրջ մենք աշխատում ենք նաև Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ ։ Մենք կարող ենք շատ բանի հասնել Հարավային Կովկասում կապի օրակարգի միջոցով, բայց դա հնարավոր է միայն Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղության միջոցով», - ընդգծել է Կոսը։
Նա վերահաստատեց դիվերսիֆիկացիայի կարևորությունը: «TRIPP-ը այս փոխկապակցվածության մի մասն է: Մենք պետք է կապենք Արևելքն ու Արևմուտքը», - հավելել է Կոսը:

The world order is changing, which makes strategic ties very important for the European Union’s (EU) partners. The EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy, Kaja Kallas, stated this during a press briefing Tuesday after the sixth meeting of the EU-Armenia Partnership Council, in Brussels.
At this moment, Armenia’s level of compliance with its obligations is 37 percent. The EU is imposing sanctions against Russia. At the same time, it is engaging its partners because it wants the war between Russia and Ukraine to end, Kallas added.
The EU is helping its partners develop and diversify their trade. This means they will no longer have to rely entirely on Russia, she said
If everyone complies with these sanctions and the latter are not bypassed, then the EU will deprive its partners of the opportunity to finance the war, Kallas stated.
In turn, the European Commissioner for Enlargement, Marta Kos, stated that the EU is ready to contribute to the normalization of relations between the region’s countries.
The EU working on this matter with Azerbaijan and Turkey, too. It can achieve a lot in the South Caucasus through the connectivity agenda, but this is possible only through peace between Yerevan and Baku, Kos emphasized.
She reiterated the importance of diversification. The Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP) project is part of this connectivity, and they need to connect the East and the West, Kos added.