2026 թվականի ընտրությունները Հայաստանում կարևորագույն նշանակություն կունենան տարածաշրջանային կայունության և բարեփոխումների իրականացման համար։ Այս մասին դեկտեմբերի 2-ին Հայաստան-ԵՄ գործընկերության խորհրդի 6-րդ նիստից հետո կայացած ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ԵՄ ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարտա Կոսը։
«Հայաստանը կարող է հույս դնել մեր աջակցության վրա։ Ժողովրդավարությունը միշտ վտանգի տակ է և մենք պետք է աջակցենք ԶԼՄ-ներին՝ ճնշումը կանխելու համար։ Սա շատ կարևոր է, սա նոր ուղղություն է և մենք աջակցում ենք 5 միլիոն եվրոյի ֆինանսավորմանը, այդ թվում՝ Հայաստանում ընտրությունների նախօրեին՝ ապատեղեկատվության դեմ պայքարն ապահովելու համար։
Մենք հնարավորություններ ունենք մեր կապերը ընդլայնելու համար։ Մարտին միգրացիայի և անվտանգության հարցերով եվրահանձնակատարը կայցելի Հայաստան, որտեղ տեղի կունենան կարևոր գագաթնաժողովներ», - նշել է Կոսը։

The 2026 parliamentary elections in Armenia will be of crucial importance for regional stability and the implementation of reforms. The European Commissioner for Enlargement, Marta Kos, stated this during a press briefing Tuesday after the sixth meeting of the European Union (EU)-Armenia Partnership Council, in Brussels.
Armenia can rely on the EU’s support. Democracy is always under threat, and there is a need to support the media to prevent pressure. This is very important, it is a new direction, and the EU is supporting the 5 million euros in funding, including ahead of next year’s parliamentary elections in Armenia to ensure the fight against disinformation, Kos added.
There are opportunities to expand connections. Next March, the European Commissioner for Migration and Security will visit Armenia, where important summits will take place, said the European Commissioner for Enlargement.