Վիետնամը Միացյալ Նահանgներին է փոխանցել ենթադրաբար ամերիկացի զինծառայողներին պատկանող աճյունների մի խմբաքանակ, որոնք անհայտ կորած են համարվել Հնդկաչինի պատերազմի ժամանակվանից ի վեր։ Այս մասին հայտնել է տեղական VnExpress լրատվական պորտալը։
Հանոյի «Զյալամ» ռազմական օդանավակայանում տեղի ունեցած 171-րդ արարողությանը մասնակցել են Վիետնամի ազգային պաշտպանության փոխնախարար Հոանգ Սուան Չիենը և Ազգային պաշտպանության նախարարության անհայտ կորածների որոնման վարչության աշխատակիցները: Ամերիկյան կողմը ներկայացնում են Վիետնամում ԱՄՆ դեսպան Մարկ Կնապերը և ԱՄՆ պաշտպանության նախարարությանն առընթեր ռազմագերիների և անհայտ կորածների հաշվառման գործակալության անձնակազմը՝ տնօրեն Քելլի Մակքիգի գլխավորությամբ:
Աճյունները հայտնաբերվել են Լաոկայ նահանգում իրականացված վերջին որոնողական արշավախմբի ժամանակ: Վիետնամցի և ամերիկացի դատաբժշկական փորձագետներն արդեն անցկացրել են նախնական փորձաքննություն և եզրակացրել, որ աճյունները կարող են պատկանել պատերազմի ժամանակ անհայտ կորած ամերիկացի զինվորներին: Այժմ դրանք կուղարկվեն Հավայան կղզիներում գտնվող ԱՄՆ զինված ուժերի լաբորատորիա՝ հետագա փորձաքննության և նույնականացման համար:
ԱՄՆ դեսպանն ամերիկյան կողմի անունից խորին երախտագիտություն է հայտնել Վիետնամի կառավարությանը՝ զոհված զինծառայողների աճյունների հայրենադարձման հումանիտար նախաձեռնությանը հավատարիմ մնալու համար։ Նա դա անվանել է միջազգային համագործակցության խորացման ապացույց, որը հիմք է դարձել Վաշինգտոնի և Հանոյի միջև երկկողմ հարաբերությունների բնականոնացման ու զարգացման համար:
Անհայտ կորած ԱՄՆ քաղաքացիների աճյունների որոնման և վերադարձման ուղղությամբ փոխգործակցությունը սկսվել է 1973 թվականի հունվարի 27-ին Հնդկաչինի վերաբերյալ Փարիզի խաղաղության համաձայնագրերի ստորագրումից կարճ ժամանակ անց։ Անցած տարիների ընթացքում Վիետնամը Միացյալ Նահանգներին է փոխանցել ավելի քան հազար աճյուն և օգնել է նույնականացնել վիետնամական պատերազմի ժամանակ անհայտ կորած համարվող 1,9 հազար զինծառայողներից ավելի քան 730-ին։
Վիետնամում ամերիկյան ռազմական ագրեսիայի տարիներին զոհվել է 3 միլիոն վիետնամցի, ավելի քան 4 միլիոնը դարձել են հաշմանդամ կամ վիրավորվել ԱՄՆ բանակի կողմից կիրառված բարձր թունավորմամբ օժտված քիմիկատներից։

Вьетнам передал Соединенным Штатам комплект останков, предположительно принадлежащих американским военнослужащим, пропавшим без вести во время войны в Индокитае. Об этом сообщил местный новостной портал VnExpress.
В 171-й по счету церемонии, прошедшей в ханойском военном аэропорту Залям, приняли участие заместитель министра национальной обороны Вьетнама Хоанг Суан Чиен и сотрудники управления по поиску пропавших без вести Министерства национальной обороны. Американскую сторону представляли посол США во Вьетнаме Марк Кнаппер и персонал агентства по учету военнопленных и погибших во время военных действий при военном министерстве США во главе с его директором Келли Маккигом.
Останки были обнаружены во время недавней поисковой экспедиции в провинции Лаокай. Вьетнамские и американские судебно-медицинские эксперты уже провели предварительную экспертизу и пришли к выводу, что останки могут принадлежать американским солдатам, пропавшим без вести во время войны. Теперь они будут отправлены в лабораторию американских вооруженных сил на Гавайях для дальнейшей экспертизы и идентификации.
Посол США выразил глубокую благодарности американской стороны правительству Вьетнама за его твердую приверженность гуманитарной инициативе по репатриации останков погибших военнослужащих, назвав это доказательством углубления международного сотрудничества, которое стало основой нормализации и развития двусторонних отношений Вашингтона и Ханоя.
Взаимодействие по поиску и возвращению останков пропавших без вести граждан США началось вскоре после подписания Парижских мирных соглашений по Индокитаю 27 января 1973 года. За прошедшие годы Вьетнам передал Соединенным Штатам более тысячи комплектов останков и помог идентифицировать свыше 730 из 1,9 тыс. военнослужащих, которые были признаны пропавшими без вести во время вьетнамской войны.
Во Вьетнаме за годы американской военной агрессии погибли 3 млн вьетнамцев, более 4 млн стали инвалидами или пострадали от применявшихся армией США высокотоксичных химикатов.