Դեկտեմբերի 15-ին Ռիյադում՝ ՄԱԿ-ի Քաղաքակրթությունների դաշինքի 11-րդ համաշխարհային ֆորումի շրջանակներում, ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը հանդիպում է ունեցել ՄԱԿ-ի Քաղաքակրթությունների դաշինքի բարձր ներկայացուցիչ Միգել Անխել Մորատինոսի հետ: Այս մասին NEWS.am–ին տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից:
Զրուցակիցները քննարկել են Քաղաքակրթությունների դաշինքի շրջանակներում ընթացիկ ծրագրերը և դրանցում ՀՀ ներգրավվածությունը:
Մտքեր են փոխանակվել մշակութային ժառանգության պահպանման և պաշտպանության, ինչպես նաև միջմշակութային երկխոսության, հասարակական կյանքի տարբեր ոլորտներում երիտասարդության ներգրավվածության խթանման հարցերի շուրջ:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային վերջին զարգացումներին` ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը կարևորել է խաղաղության հետագա ամրապնդումը և ինստիտուցիոնալացումը: Ընդգծվել է ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության ու դրա կարևոր բաղադրիչի՝ «ԹՐԻՓՓ ուղի» ծրագրի իրականացման կարևորությունը՝ պետությունների ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և իրավազորության հիման վրա ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման և տարածաշրջանում տրանսպորտային փոխկապակցվածության խթանման համար:

Armenian Deputy Minister of Foreign Affairs Robert Abisoghomonyan on Monday met with Miguel Angel Moratinos, the High Representative for the United Nations Alliance of Civilizations (UNAOC), on the sidelines of the 11th Global Forum of the UNAOC, in Riyadh.
The interlocutors discussed ongoing programs within the framework of the UNAOC and Armenia’s engagement in them, the Ministry of Foreign Affairs of Armenia informed Armenian News-NEWS.am.
Views were exchanged on the preservation and protection of cultural heritage, as well as intercultural dialogue and the promotion of youth involvement in various spheres of public life.
Referring to recent regional developments, the Armenian deputy FM emphasized the further strengthening and institutionalization of peace. Also, the importance of implementing the Armenian government’s Crossroads of Peace initiative and its key component, the TRIPP Route project, was underscored for unblocking infrastructure and promoting transport connectivity in the region on the basis of sovereignty, territorial integrity, and jurisdiction of the countries.