Երկար, տաք ամառային երեկոներին Բոնդի լողափով զբոսնող շատ ավստրալացիների նման՝ Ահմեդ ալ-Ահմեդը պարզապես ուզում էր ընկերոջ հետ մի բաժակ սուրճ խմել: Նրա աչքի առաջ երկու զինված անձ հարձակվել է ծովափնյա այգում Խանուկան նշող հրեաների վրա և արյունալի ջարդ իրականացրել, գրում է Associated Press-ը:
Ալ-Ահմեդը, սողալով ու կռանալով կայանված երկու մեքենաների միջև, հարձակվել է անտեղյակ զինված անձանցից ուղիղ մեկի վրա: Աշխարհում միլիոնավոր անգամ դիտված տեսանյութում երևում է, թե ինչպես է 44-ամյա տղամարդը պայքարում զինված անձանցից մեկի հետ, նրա ձեռքից խլում որսորդական հրացանը և այն ուղղում հարձակվողի վրա:
Կիրակի զինված անձանցից մեկի կոտորածին վերջ դրած սիրիացի-ավստրալիացի մահմեդական խանութպանի պատմությունը տարածվեց երկրում, որը հուսահատորեն մխիթարություն է փնտրում իր ամենամռայլ շրջաններից մեկից հետո՝ իրենց հրեական հավատքը տոնող 15 մարդկանց սպանությունից հետո:
Ալ Ահմեդին երբեք չհանդիպած ավստրալացիների բացած դրամահավաքի էջում երեքշաբթի երեկոյան հավաքել էր մոտ 40 հազար մարդ, որոնք նվիրատվություն են արել 2,3 միլիոն ավստրալական դոլար (1,5 միլիոն ԱՄՆ դոլար):
Միջոցներ հավաքագրողների թվում է միլիարդատեր, հեջ-ֆոնդի կառավարիչ Ուիլյամ Աքմանը, որը խոստացել է 99,000 ավստրալական դոլար:
Կիրակնօրյա կոտորածից հետո Ալ Ահմեդի հետ զրուցածների խոսքով՝ նա ունի երկու փոքրիկ դուստր, և նրան երկարատև մարտ է սպասվում: Նրա ձախ ձեռքը վիրավորվել է բազմաթիվ կրակոցներից, որոնք, ըստ երևույթին, հետիոտնային կամրջից անկանոն կերպով արձակել է երկրորդ ահաբեկիչը: Ալ Ահմեդն արդեն վիրահատվել է, ևս մի քանի վիրահատություն է նախատեսված, ասել է «Ավստրալիացիները Սիրիայի համար» ասոցիացիայի ներկայացուցիչ Լուբաբա Ալհմիդի Ալկահիլը, որը երկուշաբթի երեկոյան հիվանդանոցում այցելել է ալ-Ահմեդին: Ալկահիլի խոսքով՝ տղամարդու գիտակցությունը տեղն էր, բայց նա թույլ էր, և նրան սպասվում է առնվազն վեց ամիս ապաքինում:
Ըստ Ավստրալիայի հարկերից ֆինանսավորվող ազգային առողջապահական համակարգի՝ ալ-Ահմեդը, որը երկրի մշտական օրինական բնակիչ է, իր բուժման համար որևէ ֆինանսական դժվարության չի հանգի:

Как и многие австралийцы, прогуливающиеся по пляжу Бонди долгими теплыми летними вечерами, Ахмед аль Ахмед просто хотел выпить чашечку кофе с другом. Неподалеку от него произошла кровавая бойня, когда двое вооруженных людей напали на евреев во время празднования Хануки в прибрежном парке, пишет Associated Press.
Вскоре аль Ахмед уже полз, согнувшись, между двумя припаркованными машинами, а затем бросился прямо на одного из ничего не подозревавших стрелков. На видео, которое было просмотрено миллионы раз по всему миру, видно, как 44-летний мужчина борется с одним из боевиков, вырывает у него из рук дробовик и направляет его на нападавшего.
История владельца магазина, сирийско-австралийского мусульманина, который в воскресенье положил конец бесчинствам одного из стрелков, была подхвачена страной, отчаянно ищущей утешения после одного из самых мрачных периодов в ее жизни: убийства 15 человек, когда они праздновали свою иудейскую веру.
Страница по сбору средств, созданная австралийцами, которые никогда не встречались с Аль Ахмедом, привлекла к вечеру вторника пожертвования около 40 000 человек, которые пожертвовали 2,3 миллиона австралийских долларов (1,5 миллиона долларов США).
Среди собравших средства миллиардер, управляющий хедж-фондом, Уильям Экман, который пообещал 99 000 австралийских долларов.
По словам тех, кто общался с Аль Ахмедом после воскресной бойни, у него есть две маленькие дочери, и ему предстоит долгая борьба. Он был ранен несколькими выстрелами в левую руку, по-видимому, вторым боевиком, который стрелял без разбора с пешеходного моста. Он уже перенес операцию, и запланированы еще несколько операций, сообщила представитель ассоциации «Австралийцы за Сирию» Любаба Альхмиди Алкахил, которая посетила аль Ахмеда в больнице поздно вечером в понедельник. По словам Алкахил, мужчина был в сознании, но слаб, и ему предстоит по меньшей мере шесть месяцев выздоравливать.
В соответствии с национальной системой здравоохранения Австралии, финансируемой за счет налогов, Аль Ахмед, который является постоянным законным жителем страны, вряд ли столкнется с какими-либо счетами за свое лечение.