Սանկտ Պետերբուրգում դեկտեմբերի 21-ին տեղի է ունեցել Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի (ԵԱՏԲԽ) նիստը, որի արդյունքներով ստորագրվել է փաստաթղթերի փաթեթ, ներառյալ՝ Եվրասիական տնտեսական միության և Ինդոնեզիայի Հանրապետության միջև ազատ առևտրի մասին համաձայնագիրը: Այս մասին հայտնում է «Коммерсантъ»-ը՝ հղում անելով Կրեմլի մամուլի ծառայությանը:
Նեղ կազմով նիստին մասնակցել են Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը և Ղրղզստանի նախագահ Սադիր Ժապարովը, ինչպես նաև ԵՏՀ կոլեգիայի նախագահ Բակիտժան Սագինտաևը: Ընդլայնված կազմով աշխատանքներին միացել են Ուզբեկստանի նախագահ Շավքաթ Միրզիյոևը, Ռուսաստանում Իրանի և Կուբայի դեսպաններ Քազեմ Ջալալին և Էնրիկե Օրտա Գոնսալեսը. հնչել է նաև Կուբայի նախագահ Միգել Դիաս-Կանել Բերմուդեսի տեսաուղերձը: Ինդոնեզիայից նիստին մասնակցել է առևտրի նախարար Բուդի Սանտոսոն:
Ընդունված որոշումների թվում են՝ ԵԱՏՄ 2026 թվականի բյուջեն, 2026-2027 թվականների մակրոտնտեսական քաղաքականության հիմնական ուենիշները, 2026 թվականի միության միջազգային գործունեության հիմնական ուղղությունները, ինչպես նաև ԵԱՏՄ շրջանակում զբոսաշրջության զարգացման հայեցակարգը:
Բացի այդ, մասնակիցները հաստատել են «Եվրասիական տնտեսական ուղի»՝ մինչև 2030 թվականը և մինչև 2045 թվականն ընկած ժամանակահատվածում ինտեգրացիոն գործընթացների զարգացման մասին հռչակագրի իրականացման «ճանապարհային քարտեզը», ինչպես նաև հավանություն են տվել Ուզբեկստանի հետ մաքսային սահմաններով տեղափոխվող ապրանքների և տրանսպորտային միջոցների մասին տեղեկատվության փոխանակման համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների մեկնարկին:

В Санкт-Петербурге 21 декабря прошло заседание Высшего Евразийского экономического совета (ВЕЭС), по итогам которого подписали пакет документов, включая соглашение о свободной торговле между Евразийским экономическим союзом и Республикой Индонезией, сообщает «Коммерсантъ» со ссылкой на пресс-службу Кремля.
В заседании в узком составе участвовали президент России Владимир Путин, президент Беларуси Александр Лукашенко, премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев и президент Кыргызстана Садыр Жапаров, а также председатель коллегии ЕЭК Бакытжан Сагинтаев. В расширенном составе к работе присоединились президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, послы Ирана и Кубы в России Казем Джалали и Энрике Орта Гонсалес, также прозвучало видеообращение президента Кубы Мигеля Диас-Канеля Бермудеса. Со стороны Индонезии в заседании принял участие министр торговли Буди Сантосо.
Среди принятых решений — бюджет ЕАЭС на 2026 год, основные ориентиры макроэкономической политики на 2026–2027 годы, основные направления международной деятельности союза на 2026 год, а также концепция развития туризма в рамках ЕАЭС.
Кроме того, участники утвердили «дорожную карту» по реализации декларации о развитии интеграционных процессов до 2030 года и на период до 2045 года «Евразийский экономический путь», а также одобрили начало переговоров с Узбекистаном по соглашению об обмене информацией о товарах и транспортных средствах, перемещаемых через таможенные границы.