ԱՄՆ պատժամիջոցների ենթակա երկրորդ սուպերնավը մտել է Պարսից ծոց Հորմուզի նեղուցով, հաղորդում է Reuters-ը՝ հղում անելով նավագնացության մոնիթորինգի տվյալներին։
LSEG-ի և Kpler-ի տվյալներով՝ մինչև երկու միլիոն բարել նավթ տեղափոխելու կարողություն ունեցող դատարկ RHN VLCC սուպերնավը չորեքշաբթի օրը անցել է նեղուցով։ Դրա հետագա երթուղին դեռևս որոշված ​​չէ։
Ավելի վաղ իրանական լրատվամիջոցները հայտնել էին, որ հայտարարված սահմանափակումներին հակառակ՝ ԱՄՆ պատժամիջոցների ենթակա մեկ այլ սուպերնավ է շարժվել դեպի Իրանի Իմամ Խոմեյնի նավահանգիստ։
Միևնույն ժամանակ, ԱՄՆ կենտրոնական հրամանատարությունը հայտարարում է, որ գործողության սկզբից ի վեր տեղակայվել է 10 նավ, և ոչ մի լցանավ չի կարողացել խախտել հայտարարված շրջափակումը։

В Персидский залив через Ормузский пролив вошёл второй супертанкер, находящийся под санкциями США, сообщает Reuters со ссылкой на данные судоходного мониторинга.
По данным LSEG и Kpler, пустой супертанкер типа VLCC RHN, способный перевозить до двух миллионов баррелей нефти, прошёл через пролив в среду. Его дальнейший маршрут пока не уточняется.
Ранее иранские СМИ сообщали, что другой супертанкер, также находящийся под санкциями США, проследовал в иранский порт Имам Хомейни, несмотря на объявленные ограничения.
При этом в Центральном командовании ВС США заявляют, что с начала операции были развернуты 10 судов и ни одному танкеру не удалось прорвать заявленную блокаду.