Հայ-թուրքական արձանագրությունները, որ նախատեսում են Երեւանի եւ Անկարայի հարաբերությունների կարգավորում, բացի անընդունելի դրույթներից, նաեւ անգրագետ ձեւակերպումներ են պարունակում: Այդ մասին նոյեմբերի 27-ին մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի դեմոկրատական կուսակցության ղեկավար Արամ Սարգսյանը:
Նրա խոսքով, հենց միայն ելնելով դրանից՝ Հայաստանի Սահմանադրական դատարանը պարտավոր է այդ փաստաթղթերը հակասահմանադրական ճանաչել: Սարգսյանը նշել է, որ եթե Հայաստանը վավերացնի այդ արձանագրությունները, առաջին հերթին կընկնի նրա՝ որպես լուրջ երկրի հեղինակությունը, որը գործնականում հրաժարվում է Թուրքիայում Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը հետամուտ լինելու քաղաքականությունից:
Արամ Սարգսյանն անդարդարձել է նաեւ Հայաստանի իշխանությունների այն պնդումներին, թե սարսափելի ոչինչ չկա, որ փաստաթղթերով նախատեսված է հայ-թուրքական սահմանի փոխադարձ ճանաչում: Գործիչը նշեց, որ Հայաստանի ղեկավարությունը պնդում է, թե այդ սահմանը վաղուց է ճանաչված, բայց այդ դեպքում էլ անհասկանալի է, թե ինչու է Թուրքիան պահանջում դա եւ ձգտում վավերացնել այդ փաստը խարհրդարանում:
Համարելով այս տեսքով փաստաթղթերի ստորագրումն անընդունելի, Արամ Սարգսյանը հայտաարրեց, որ ստեղծված իրավիճակն ու ՀԴԿ հետագա քայլերը մտադիր է քննարկել այլ կուսակցությունների հետ, ինչի համար էլ նիստ է գումարելու: Հրավիրվելու են ՀՅԴաշնակցության, «Նոր ժամանակների», «Ժառանգության» ներկայացուցիչները: Մյուս հրավիրյալների մասին նա խոստացավ հայտնել ավելի ուշ:

The Armenian-Turkish protocols contain not only unacceptable provisions, but also incorrect wordings, Aram Sargsyan, Chairman of the Democratic Party of Armenia (DPA) told a press conference.
According to him, this fact alone is sufficient for the RA Constitutional Court to invalidate the documents as unconstitutional. If Armenia ratifies the protocols, it will lose the reputation of a “serious state,” which is actually abandoning its policy of getting Turkey to admit the Armenian Genocide.
The DPA leader also addressed the assurances by the Armenian authorities, which do not see any problem in the point on mutual recognition of the present-day Armenian-Turkish border. “The Armenian authorities are claiming the border was recognized long ago, but what is then the reason for Turkey’s insistence on this point in the documents that are to be ratified by the two Parliaments?” asked Aram Sargsyan.
He considers it unacceptable for Armenia to sign the documents in their present form. In this context, Sargsyan stated that the DPA intends to discuss the current situation and further steps with the other political forces – the Armenian Revolutionary Federation (ARF), New Times Party, Heritage Party and others.