ՀՀԿ-ի այսօր կայացող համագումարում այդ կուսակցության առաջնորդ եւ երկրի նախագահ Սերժ Սարգսյանն անդրադարձել է անցած նախագահական ընտրություններին ու դրան հաջորդած իրադարձություններին, նշելով. «Դրանք անընդունելի և խիստ վտանգավոր զարգացումներ էին: Ամենասարսափելին, թերևս, պառակտումն էր ժողովրդի մեջ: Ծանր ժամանակներ էին բոլորիս համար: Այսօր մենք արձանագրում ենք, որ միասին կարողացանք չխորացնել կործանարար բաժանարարը` վերջնականապես չանցանք պառակտման գիծը»: Հիշեցնենք, որ մարտի 1-ին իշխանությունը կրակեց սեփական ժողովրդի վրա, որի արդյունքում ունեցանք 10 զոհ:
«Կարող ենք գոհ լինել դրանով, սակայն չենք կարող հանգստանալ ու ձևացնել, թե ամեն ինչ կարգին է: Բնավ: Այն, ինչ դեռևս սպասում է մեզ, թերևս առավելագույն ճկունություն, հմտություն, գիտելիք ու կամք է պահանջում, որովհետև մեր կարեւորագույն անելիքը հասարակությունը միավորելն է, մեկ բռունցք դարձնելն է, երկխոսելու, լսելու ու հանդուրժելու մշակույթ ձեւավորելն է»,- ասաց նա ու հավելեց, որ նախագահական ընտրություններին հետևած իրադարձությունները առավել ցայտուն ցուցադրեցին անկախության տարիներին ձևավորված պետական, քաղաքական եւ հասարակական ինստիտուտների ոչ լիարժեք կայացվածությունն ու ընդհանուր թուլությունը:
«Ընտրական համակարգի, քաղաքական կուսակցությունների, քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտների, մամուլի, հավաքների ազատության, մյուս ազատությունների ոչ լիարժեք կայացվածությունն է, որ հնարավորություն է տալիս գլուխ բարձրացնել չարությանն ու անհանդուրժողականությանը, հանգեցնում հասարակական-քաղաքական ճգնաժամերի: Եթե ավելի զարգացած լինեին քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտները, ավելի պատասխանատու լինեին քաղաքական ուժերը, ավելի պրոֆեսիոնալ և տեխնիկապես հագեցված լիներ իրավապահ համակարգը, հնարավոր կլիներ կանխարգելել տեղի ունեցած իրադարձությունները և արժանապատվորեն դուրս գալ սանձազերծված սադրանքների որոգայթից: Վստահ եմ, որ այս իրադարձությունների մեծագույն դասը և մեր ներքին քաղաքական առաջնային մարտահրավերը հենց սա է»,- ընդգծել է նա:
Այնուհետեւ անդրադառնալով ՀՀԿ-ի դերին ՀՀ ներքաղաքական կյանքում, Սերժ Սարգսյանն ասել է. «Հանրապետականը առաջնորդի կուսակցություն չէ: Հանրապետականը Սերժ Սարգսյանինը չէ, Սերժ Սարգսյանը պարզապես հանրապետական է: Վստահաբար ասում եմ, որ սա երկրի զարգացման համար կարևորագույն ազդակ է: Իշխանության մեջ սեփական դերի ընկալման ազդակ է այսօրվա և վաղվա իշխանավորի համար: Եվ եթե սա ինչ-որ տեղ էլ այսօր դեռ չի ընկալվում, վաղն անհրաժեշտաբար արմատավորվելու է: Կուսակցությունը պետք է դառնա այն Հայաստանի մոդելը, որն ուզում ենք կառուցել»:
Ինչ վերաբերում է կոալիցիային, ՀՀ նախագահն ասել է, որ կոալիցիա կազմելը եղել է պատմական քայլ, եւ իրենք դա շարունակելու են: «ՀՀԿ-ն կոալիցիոն գործընկերների հետ ստանձնել է պատասխանատվություն մեր երկրի ու ժողովրդի առջեւ: Նկատի առնելով այն բարդ գործընթացները, որ այսօր առկա են աշխարհում և մանավանդ մեր տարածաշրջանում` կարող ենք ասել, որ այդ պատասխանատվությունը պատմական է: Մենք կամավոր ստանձնել ենք պարտավորություններ մեր ժողովրդի առջեւ եւ քայլ առ քայլ իրականացնում ենք դրանք՝ թե՛ արտաքին քաղաքական, թե՛ ներքին հարթակներում: Այս ճանապարհին մենք դրսևորել ենք քաղաքական կամք և հետևողականություն` սկսած ծրագրերը հաջողությամբ պսակելու: Այսուհետ լինելու է նույնը»:

Серж Саргсян: Армения сегодня не маленькая лодка, качающаяся на волнах международных событий
Армения вышла из-за мировых кулис, а армянский народ сегодня находится в центре международного внимания, выступая на 12-ом съезде Республиканской партии Армении (РПА) 28 ноября, заявил президент страны, председатель РПА Серж Саргсян. «Сегодня мы достигли того, что Армения не качается на волнах международных событий, как маленькая лодка, а самостоятельно проходит свой путь, но это отнюдь не максимум того, чего мы желаем»,- подчеркнул президент, добавив, что у Армении есть достаточный потенциал для подъема.
Касаясь событий, последовавших президентским выборам 2008-го года, он подчеркнул, что Армения смогла бы противостоять саботажу и достойно выйти из сложившейся ситуации, если бы состоялись СМИ, общественно-политические институты, были бы сильны устои гражданского общества, а правоохранительные органы имели бы большую степень профессионализма. «Несостоятельность общественно-политических институтов, гражданского общества и СМИ порождает злобу и дестабилизирует ситуацию в республике. Во избежание подобных прецедентов, в последующем мы должны сплотиться в единый кулак»,- заявил президент.
Говоря о Республиканской партии Армении, он подчеркнул, что по своему кадровому потенциалу и мощи РПА может занять лидирующую роль в осуществлении реформ и преобразований в Армении. «РПА не предпринимает противоречащих ее программам шагов и последовательно выполняет свои обещания, несмотря на трудности и препятствия. РПА не меняет сиюминутно свою позицию, как это часто можно наблюдать на политическом поле. Наше да — да, нет — нет, наши партнеры могут опереться на нас. Мы можем слушать и принимать предложения, мы гибки и стойки»,- заявил лидер РПА. Он подчеркнул, что настало время для внутрипартийных перемен, которые отразятся на обществе в целом.
«Демократизация партии приведет к демократизации общества. РПА не является партией одного лидера, она не партия Сержа Саргсяна, просто Серж Саргсян член этой партии»,- заявил президент, добавив, что РПА из политического лидера должна превратиться в общественно-политического. Он подчеркнул, что все важнейшие задачи и вопросы сначала обсуждает внутри партии, и это самое сложное испытание, которое проходят эти вопросы. «Это касается и армяно-турецких протоколов»,- заметил глава государства, подчеркнув, что в РПА не подавляется принцип плюрализма мнений, как это зачастую можно наблюдать у других политических сил. «А это означает, что находясь у власти, РПА не будет подавлять также своих политических оппонентов»,- заверил глава государства.