Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունները պատրաստակամություն են հայտնում Ադրբեջանի հետ երկխոսություն սկսել ջրային ռեսուրսների համատեղ կառավարման շուրջ: Այս մասին «Ազատություն» ռադիոկայանի հետ զրույցում հայտարարել է Լեռնային Ղարաբաղի փոխվարչապետ Արթուր Աղաբեկյանը՝ ընդգծելով, որ խոսքը ինչպես Սարսանգի ջրամբարի, այնպես էլ Թարթառ գետից տարբեր ուղղություններով հոսող ջրերի մասին է:
«Սարսանգի ջրամբարի հնարավորությունները ավելի մեծ են, քան մենք օգտագործում ենք, եւ խորհրդային տարիներին կառուցված ջրանցքները ճիշտ օգտագործելու դեպքում դրանից կօգտվեն եւ՛ հայկական կողմը, եւ՛ ադրբեջանական կողմը», - մանրամասնել է Աղաբեկյանը:
Եթե Ադրբեջանը չարձագանքի համագործակցության կոչին, Լեռնային Ղարաբաղի կառավարությունը ստիպված է լինելու խոշոր ներդրումներ անել` հզոր պոմպակայանների միջոցով Ղարաբաղի սահմանամերձ գոտիներում գտնվող ջրային ռեսուրսները միայն սեփական տարածքներ մղելու համար:
«Մենք Սարսանգի ջրերի օգտագործումը էլեկտրական հոսանք արտադրելու համար ժամանակացույցը ընտրում ենք այնպես, որ այն հարմարեցվի միայն մեր շահերին, իսկ երկխոսության դեպքում մենք այն կարող ենք ծառայեցնել երկուստեք շահերի: Զրբաժան ամենակարեւոր կետը գտնվում է հենց Թարթառի շրջանում եւ երկխոսության դեպքում մենք այդ ջրբաժան կայանը կարող ենք ճիշտ օգտագործել եւ՛ ադրբեջանական կողմին մատակարարել ջուր, եւ՛ մեր գյուղատնտեսության համար հատկացված տարածքները դարձնել ջրովի», - ասել է ԼՂ փոխվարչապետը:
Վերջին օրերին, ըստ ադրբեջանական լրատվամիջոցների, Ադրբեջանի Թարթառի շրջանի բնակիչները բողոքի ակցիա են կազմակերպել՝ պահանջելով տեղական իշխանություններից ջուր տրամադրել գյուղատնտեսական աշխատանքները կազմակերպելու համար:

The Nagorno-Karabakh government expressed readiness to start dialogue with Azerbaijan on joint management of water resources, Karabakh Premier Arthur Aghabekyan told RFE/RL Armenian service.
He said the matter concerns the Sarsang reservoir, as well as waters flowing from Tartar River.
“Sarsang reservoir has more capacity than it is currently used. Both the Armenian and Azerbaijani sides will gain from proper use of water canals that were built during the Soviet era,” Aghabekyan said.
Unless Azerbaijan responds to cooperation calls, the Karabakh government will be obliged to make large investments in border regions to pump water resources located in the border areas only for its own territory.
If a dialogue is established, water resources can be used for the benefit of two sides.
“Eventually, it is a neighboring state. Today they are enemy, but tomorrow they can turn into merely an opponent. We have to prepare nations for peace gradually,” he said, noting Karabakh side’s readiness for near-border cooperation which envisages maintaining of ceasefire regime and mutual tolerance.
Residents of Terter region of Azerbaijan have recently staged several protest actions demanding that local authorities should provide water for agricultural works.