Չիլիում նոյեմբերի 17-ին նախագահական ընտրություններ են անցկացվում: Զուգահեռ ընթանում են նաու խորհրդարանական ընտրություններ: Երկրի ղեկավարի պաշտոնին ընդհանուր առմամբ հավակնում են 9 քաղաքական գործիչներ:
Ինչպես գրում է «Նովիե իզվեստիա»-ն, երկրի ղեկավարի պաշտոնի հիմնական հավակնորդներ են համարվում Պինոչետի օրոք զոհված գեներալի դուստր, երկրի նախկին նախագահ  61-ամյա Միշել Բաչալետը, ինչպես նաեւ 60-ամյա Էվելին Մատտեին, ով նույնպես ռազմական խունտայի կողմն անցած գեներալի դուստր է: Երկու  թեկնածուներն էլ մանկության ընկերներ են,  ինչպիսիք որ եղել են նրանց հայրերը, ովքեր չիլիական ՌՕՈՒ-ի օդաչուներ են եղել: Սակայն ամեն բան փոխվել է 1973թ.-ի սեպտեմբերի 11-ի ռազմական հեղաշրջումից հետո. այն ժամանակ Էվելին Մատտեայի հայրն անցել է Աուգուստո Պինոչետի կողմն, ով խոստանում էր Չիլին հեռու պահել «կոմունիզմի սպառնալիքից», արդյունքում ռազմաօդային ուժերում փայլուն կարիերա է ունեցել, իսկ Բաչալետի հայրը, ով աջակցում էր սոցիալիստ Սալվադոր Ալյենդեին, ձերբակալվել է ու տանջանքների ենթարկվել բանտու, որի պետը Ալբերտո Մատտեին էր:
Սոցիալիստները համարում են, որ նախագահական ընտրություններն, ամենայն հավանականությամբ, երկու փուլով  կանցնեն: Հիշեցնենք, որ չիլիական օրենքների համաձայն, երկրորդ փուլ հայտարարվում է այն դեպքում եթե թեկնածուներից մեկը բացարձակ առավելությամբ ձայներ չի հավաքում: Այնուամենայնիվ սպասվում է, որ ընտրություններում կհաղթի 2006-2010թթ երկիրը գլխավորած Բաչալետը:

В Чили 17 ноября проходят президентские выборы. Параллельно в стране проходят парламентские выборы. Всего в списке кандидатов на пост главы государства представлены 9 политиков.
Как пишут Новые известия, основными претендентами на пост главы государства считают экс-президента страны 61-летнюю Мишель Бачелет, дочь генерала, погибшего в годы диктатуры Пиночета, а также 60-летнюю Эвелин Маттеи, тоже дочь генерала, который встал на сторону военной хунты. Обе кандидатки на высокий пост дружили в детстве, как дружили и их отцы, служившие летчиками в чилийских ВВС. Однако все изменилось после военного переворота 11 сентября 1973 года: тогда отец Эвелин Маттеи поддержал диктатуру Аугусто Пиночета, обещавшего отвести от Чили «угрозу коммунизма», в результате сделал успешную карьеру в вооруженных силах, а отец Бачелет, поддерживавший правительство социалиста Сальвадора Альенде, был арестован и замучен в тюрьме, начальником которой являлся Альберто Маттеи.
Социологи считают, что президентские выборы, вероятнее всего, пройдут в два тура. Напомним, второй тур, согласно чилийским законам, объявляется в случае, если ни один из кандидатов не наберет абсолютного большинства голосов. Тем не менее, сохраняется вероятность победы Бачелет, ранее уже возглавлявшей страну с 2006 по 2010 годы, уже в первом туре голосования.