Եվրամիությունն իր նոր պատժամիջոցների ցուցակում Ուկրաինայից եւ Ռուսաստանից եւս 24 ֆիզանձ է ընդգրվել: Այդ մասին ասվում է Եվրոպական խորհրդի կայքում հրապարակված փաստաթղթում:
Նշվում է, որ պատժամիջոցների ցուցակում են հայտնվել «Ռոստեխ» կորպորացիայի ղեկավար Սերգեյ Չեմեզովը, Վլադիմիր Ժիրինովսկին, պետդումայի պատգամավորներ Վլադիմիր Վասիլիեւը, Իվան Մենիկովը, Օլեգ Լեբեդեւը, Նիկոլայ Լեւիչեւը, Սվետլանա Ժուրովան եւ ինքնահռչակված Դոնեցկի ժողովրդական հանրապետության վարչապետ Ալեքսանդր Զախարչենկոն:
Ցուցակում են հայտնվել նաեւ Դոնեցկի ժողովրդական հանրապետության ղեկավարության այլ ներկայացուցիչներ, մասնավորապես՝ Վլադիմիր Կոնոնովը, Միրոսլավ Ռուդենկոն, Գենադի Ցիպլակովը, Անդրեյ Պինչուկը, Անդրեյ Ռոդկինը, Ալեքսանդր Կարամանը, Գեորգի Մուրադովը, Միխայիլ Շերեմետը:
Այսպիսով, ԵՄ-ի պատժամիջոցների ցուցակը ընդլայնվել է մինչեւ 119 մարդ: Պատժամիջոցները ուժի մեջ կմտնեն ԵՄ-ի պաշտոնական ամսագրում հրապարակման պահից, հաղորդում է Gazeta.ru-ն:

Евросоюз включил в новый санкционный список еще 24 фамилии для России и Украины. Об этом сообщается в документе, опубликованном на сайте Европейского совета.
Отмечается, что под санкции попали глава корпорации «Ростех» Сергей Чемезов, Владимир Жириновский, депутаты Госдумы Владимир Васильев, Иван Мельников, Олег Лебедев, Николай Левичев, Светлана Журова и премьер-министр самопровозглашенной Донецкой народной республики Александр Захарченко.
В список также вошли другие представители руководства ДНР, в частности Владимир Кононов, Мирослав Руденко, Геннадий Цыплаков, Андрей Пинчук, Андрей Родкин, Александр Караман, Георгий Мурадов, Михаил Шеремет.
Таким образом, список санкций ЕС расширился до 119 человек. Санкции вступают в силу с момента их публикации в официальном журнале ЕС, сообщает Газета.Ру
Ранее сообщалось, что Евросоюз может добавить еще 20 человек в санкционный черный список по России и Украине.