Վատիկանի իշխանությունները Սուրբ Պետրոսի հրապարակում մերկացած Femen-ի ակտիվիստուհուն կալանավորել եւ մեղադրել են կրոնը վարկաբեկելու, հասարակական վայրում անպարկեշտ վարքի եւ գողության մեջ:
Վատիկանի ներկայացուցիչ հայր Ֆեդերիկի Լոմբարդին հայտարարել է, որ Ուկրաինայի քաղաքացի Յանա Ժդանովան գտնվում է կալանքի տակ եւ սպասում դատին: Նրա խոսքով՝ ակտիվիստուհու գործողությունները «վիրավորել են շատ մարդկանց կրոնական զգացմունքները», հաղորդում է Lenta.ru-ն՝ վկայակոչելով Reuters-ը:
Դեկտեմբերի 25-ին Հռոմի Պապ Ֆրանցիոսկոսի սուրբծննդյան ուղերձից հետո Սուրբ Պետրոսի հրապարակում կիսամերկ Ժդանովան ճեղքել է արգելափակոցները եւ ձեռքը վերցրել մանուկ Հիսուսի պատկերը: Ակտիվիստուհու կրծքին գրված է եղել. «Աստված կին է»: Նա իր գլխավերեւում բարձրացրել է մանուկ Քրիստոսի պատկերը եւ սկսել է կարգախոսներ հնչեցնել: Այդ պահին Վատիկանի անվտանգության աշխատակիցները ձերբակալել են Ժդանովային եւ հանցնել ոստիկանության աշխատակիցներին:

Власти Ватикана арестовали и обвинили активистку Femen, раздевшуюся на площади Святого Петра, в дискредитации религии, непристойном поведении в общественном месте и краже.
Представитель Ватикана отец Федерико Ломбарди заявил, что гражданка Украины Яна Жданова находится под стражей, где ожидает суда. По его словам, действия активистки «оскорбили религиозные чувства многих людей», сообщает «Лента.Ру» со ссылкой на Reuters.
25 декабря после рождественского послания Папы Римского Франциска на площади Святого Петра полуобнаженная Жданова прорвалась через ограждения к вертепу и схватила фигуру младенца Иисуса Христа. Девушка, у которой на груди черной краской была выведена надпись «Бог — женщина», подняла фигуру над головой и начала скандировать лозунги. В этот момент ее задержали охранники Ватикана и передали в руки полиции.