Հայաստանում գենդերային անհավասարությունը եւ կանանց նկատմամբ բռնությունը մարդու իրավունքների տեսանկյունից լուրջ մտահոգություն են ներկայացնում: Այս մասին այսօր՝ մարտի 10-ին, ասել է Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների հանձնակատար Նիլս Մույժնիեկսը` հրապարակելով 2014թ. հոկտեմբերի 5-ից 9-ը Հայաստան կատարած իր այցի վերաբերյալ զեկույցը:
Գենդերային հավասարության խնդիրներին վերաբերող գործողությունների ծրագրերի, Կանանց եւ տղամարդկանց հավասար իրավունքների եւ հավասար հնարավորությունների ապահովման մասին 2013 թվականի օրենքի ընդունումը ճիշտ ուղղությամբ քայլեր են, սակայն լայնորեն տարածված գենդերային կողմնակալությունը դեռ խոչընդոտում է կանանց հնարավորությունների արդյունավետ կերպով ավելացմանը եւ նրանց նկատմամբ հավասար վերաբերմունքի կայացմանը: Որպես առաջնահերթություն, Հանձնակատարը խորհուրդ է տալիս վերացնել գենդերային խտրականության բոլոր դրսեւորումները դպրոցական ծրագրերում, խտրականության դեմ պայքարի համապարփակ օրենք ընդունել եւ ավելացնել կանանց ներկայացվածությունը հանրային եւ քաղաքական կյանքում, ինչպես նաեւ ավելի վճռական քայլեր ձեռնարկել գենդերային հավասարությունը խթանելու համար` նեռառյալ աշխատանքային շուկայում:
Կանանց նկատմամբ բռնության, ներառյալ ընտանեկան բռնության, առկայության ընդունումը աճում է Հայաստանի հանրային քննարկումներում: Այնուամենայնիվ, իշխանությունները դեռ պետք է այնպիսի միջոցներ ձեռնարկեն, որոնք հավասարարժեք կլինեն այդ խնդրի չափերին:
«Հայաստանում հազարավոր կանայք ամեն տարի ենթարկվում են բռնության: Այս երեւույթը հիմնականում ֆորմալ բողոքների տեսք չի ստանում պետական կառույցների անբավարար պատասխանի եւ մշակութային, հասարակական ու ընտանեկան միջավայրի պատճառով, որը միտում ունի արդարացնել եւ ընդունել կանանց նկատմամբ բռնությունը: Կարեւոր է, որ քաղաքական եւ համայնքային գործիչների ուղերձներն այս հարցում միանշանակ լինեն` կանանց նկատմամբ բռնությունը երբեք չի կարող ընդունելի լինել: Միեւնույն ժամանակ, դատական իշխանություններն ու իրավապահ ոլորտի ծառայողները պետք է վերապատրաստվեն, որպեսզի առավել լավ հայտնաբերեն, քննեն եւ քրեական հետապնդման ենթարկեն կանանց նկատամաբ բռնությանը վերաբերող գործերը` համապատասխան պատժի ենթարկելով իրավախախտներին: Այս միջոցները պետք է փոխլրացվեն ընտանեկան բռնության եւ գենդերային հավասարության մասին հանրային իրազեկությունը բարձրացնելու մշտական ջանքերով` ներառյալ դպրոցներում, ինչպես նաեւ ընդունելով կանանց նկատմամբ բռնությանը վերաբերող կոնկրետ օրենսդրություն, որը բավարար երաշխիքներ եւ պաշտպանություն կտա ընտանեկան բռնությունից տուժածներին: Կանանց նկատմամբ բռնության եւ ընտանեկան բռնության կանխարգելման եւ պայքարի մասին Եվրոպայի խորհրդի կոնվենցիայի վավերացումը նույնպես կարեւոր քայլ կլինի»,- ասել է նա:
Հայաստանում արդարադատության համակարգի ընթացիկ բարեփոխումները պետք է օգտագործել անկախ, անկողմնակալ եւ արդյունավետ դատական համակարգ ապահովելու արդեն երկար ժամանակ հետապնդվող նպատակին հասնելու համար: «Դատավորներն առավել լավ պաշտպանված պետք է լինեն ներքին եւ արտաքին ճնշումներից: Անհրաժեշտ է ամրապնդել նրանց ինքնակառավարումը եւ սահմանափակել Հանրապետության Նախագահի դերը դատավորների ընտրության, նշանակման, առաջխաղացման եւ ազատման գործում: Պետք է ներդրվեն անհրաժեշտ երաշխիքներ դատավորների դեմ կարգապահական վարույթների կամայական օգտագործումը կանխարգելելու համար»:
Անդրադառնալով քրեական արդարադատության համակարգում դատախազության դեռեւս գերիշխող դիրքին, Հանձնակատարն ընդգծում է պաշտպանության կողմի իրավունքների ապահովման կարեւորությունը, մասնավորապես դատավարության կողմերի հավասարության, մրցակցային դատավարության եւ անմեղության կանխավարկածի սկզբունքներն ապահովելու միջոցով, ինչպես նաեւ առավել ամրապնդելով իրավաբանական օգնության հասանելիությունը: Հանձնակատարը նաեւ մտահոգությամբ նկատում է որպես խափանման միջոց նախնական կալանքի հաճախ կիրառումը եւ ընդգծում, որ այն պետք է կիրառվի միայն հատուկ դեպքերում` հիմնականում նախապատվություն տալով ազատազրկման հետ չկապված այլ պատժամիջոցներին:
Հանձնակատարին նաեւ խորապես մտահոգում են իրավապահ մարմինների կողմից կատարված դաժան վերաբերմունքի մասին շարունակվող հայտարարություններն ու մարդու իրավունքների ծանր խախտումների վերաբերյալ արդյունավետ հետաքննության բացակայությունը:
«Ժամանակն է, որ Հայաստանի իշխանությունները լուծում տան այս խնդիրներին` մարդու իրավունքների ոլորտում ստանձնած պարտավորություններին համապատասխան: Խոշտանգումների եւ վատ վերաբերմունքի դեմ իրավական երաշխիքներն ամրապդելը, ճնշման արդյունքում ստացված ապացույցների օգտագործման բացառումը եւ մարդու իրավունքների ծանր խախտումների` ներառյալ 2008թ. մարտի դեպքերի համար պատասխանատվություն ապահովելուն կոչված առավել վճռական քայլերը, անհապաղ իրականցվելիք միջացառումների շարքում պետք է լինեն»,- ասել է հանձնակատարը:
Ամփոփելով Հանձնակատարը խորհուրդ է տալիս բանակում ոչ մարտական պայմաններում տեղի ունեցող բռնարարքների խնդիրը լուծելուն ուղղված միջոցներ ձեռնարկել` ապահովելով խախտոումների համար պատասխանատվությունը եւ թափ հաղորդելով բռնության կանխարգելմանն ուղղված միջոցառումներին` հասարակական կազմակերպությունների ու զոհվածների հարազատների հետ համագործակցությամբ:

Gender inequality and violence against women are serious human rights concerns in Armenia. More vigorous efforts are needed to address them, said today Nils Muižnieks, Council of Europe Commissioner for Human Rights, publishing the report of his visit to Armenia from 5 to 9 October 2014.
The adoption of gender-related action plans and the 2013 Law on Equal Rights and Equal Opportunities for Women and Men are steps in the right direction, but extensive gender bias still hampers the effective empowerment and equal treatment of women. As a matter of priority, the Commissioner recommends eliminating all vestiges of gender bias in school curricula, the adoption of a comprehensive anti-discrimination law, an increase in women’s representation in public and political life, as well as more resolute measures to promote gender equality, including in the labour market.
The existence of violence against women, including domestic violence, is increasingly acknowledged in the public debate in Armenia. However, the authorities have yet to adopt measures commensurate to the extent of the problem.
“Thousands of women are victims of violence every year in Armenia. The phenomenon remains largely unreported because of a poor response from State institutions and a cultural, societal and family environment which tends to justify and accept violence against women. It is crucial that the messages by political and community leaders are unequivocal in this regard: violence against women can never be acceptable. At the same time, judicial authorities and law enforcement officers should be trained to better identify, investigate and prosecute cases of violence against women, with adequate punishment for the perpetrators. These measures should be supplemented by sustained efforts to raise public awareness on domestic violence and gender equality, including in schools, and the adoption of specific legislation on violence against women, providing sufficient safeguards and protection to victims. The ratification of the Council of Europe Convention on Preventing and Combating Violence against Women and Domestic Violence would also be an important step.”
The on-going justice sector reforms should be used to achieve the long-standing aim of ensuring an independent, impartial and effective judiciary in Armenia.
“Judges should be better shielded from internal and external pressure and it is necessary to reinforce self-governance and to circumscribe the role of the President of the Republic in selecting, appointing, promoting and dismissing judges. Necessary safeguards should also be adopted to prevent the arbitrary use of disciplinary proceedings against judges.”
Noting the still-dominant position of the prosecutorial authorities in the criminal justice system, the Commissioner underscores the importance of ensuring defence rights, in particular by upholding the principles of equality of arms, adversarial proceedings and the presumption of innocence, as well as reinforcing access to legal aid. The Commissioner also notes with concern the frequent resort to pre-trial detention as a preventive measure and stresses that remand in custody should be used only in exceptional circumstances, giving priority to non-custodial measures.
The persistent reports of ill-treatment by law enforcement officials as well as the lack of effective investigation into serious human rights abuses are of deep concern to the Commissioner. “It is high time that the Armenian authorities address these issues in line with their human rights obligations. Strengthening safeguards against torture and ill-treatment, excluding all evidence obtained under duress and pursuing more vigorously policies and practices to ensure accountability for serious human rights abuses, including those committed during the March 2008 events, are among the most urgent measures to be taken.”