ՆԱՏՕ-ն չի զբաղվում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմամբ, սակայն օժանդակում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ջանքերին: Այս մասին ասել է  Հայաստանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Տիգրան Բալայանը՝ NEWS.am-ի խնդրանքով մեկնաբանելով ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի՝ Հարավային Կովկասի եւ Կենտրոնական Ասիայի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ  Ջեյմս Ափաթուրայի հայտարարությունը:
«ՆԱՏՕ-ն նախկինում եւս բազմիցս արտահայտել է իր դիրքորոշումը: Ինչպես նաեւ նորություն չէ, որ Հայաստանը եւ Ադրբեջանը ՆԱՏՕ-ի գործընկերներն են»,- ավելացրել է Բալայանը:
Նշենք, որ ավելի վաղ Ջեյմս Ափաթուրայը հայտարարել էր, որ այժմ բանակցությունների սեղանին շատ գաղափարներ կան. «Վերջերս՝ իր հայ գործընկերոջ այցից հետո, ՆԱՏՕ–ում է եղել Ադրբեջանի արտգործնախարարը, երկուսն էլ հստակորեն ներկայացրել են իրենց մոտեցումները: Մենք իրոք հավատում ենք, որ ստատուս քվոն չի կարող շարունակվել այդպես երկար, այն պետք է փոխարինվի եւ դա պետք է կատարել բանակցությունների ճանապարհով»:
«Մենք մտահոգված ենք այդ խնդրով եւ այն տեսանելի էր ապրիլյան չորսօրյա բախումների ժամանակ, որոնք իրենց բնույթով տարբերվում էին մինչ այդ արձանագրված փոքր մասշտաբի դեպքերից: Բարեբախտաբար երկու կողմն էլ, իմ կարծիքով, խուսափել են այդ շատ վտանգավոր իրավիճակից»,- ասել է Ափաթուրայը: ՆԱՏՕ-ի բարձրաստիճան պաշտոնյան նաեւ նշել է, որ իրավիճակը համեմատած ավելի լավ է, սակայն կարող է կրկին սրվել եւ շատ կարեւոր է, որ կարգավորման համար ավելի շատ ջանքեր գործադրվեն:

НАТО не занимается урегулированием нагорно-карабахского конфликта, но поддерживает усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Об этом заявил пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян, комментируя по просьбе Новости Армении – NEWS.am вчерашнее заявление специального представителя генсека НАТО на Южном Кавказе и в Центральной Азии Джеймса Аппатурая.
«НАТО и ранее неоднократно озвучивал позицию. Также не новость то, что Армения и Азербайджан являются партнерами НАТО», - добавил Балаян.
Отметим, что ранее Джеймс Аппатурай заявил о том, что «сейчас на столе переговоров много идей, недавно в НАТО был министр иностранных дел Азербайджана после визита своего армянского коллеги, оба чётко представили свои подходы. Мы действительно верим, что статус-кво не может продолжаться так долго, он должен поменяться, и это необходимо сделать путем переговоров».
«Мы озабочены этой проблемой, и она была ещё очевиднее во время апрельских четырехдневных столкновений, которые по своей сути отличались от регистрируемых до этого инцидентов маленьких масштабов. К счастью, обе страны избежали, на мой взгляд, этой очень опасной ситуации», - сказал Аппатурай.
Высокопоставленный чиновник НАТО также заметил, что пока ситуация немного лучше, но может вновь обостриться, и очень важно, чтобы для урегулирования были приложены большие усилия.