Իսրայելի պաշտպանության նախարարությունը ստուգում է տեղեկությունը, համաձայն որի՝ իսրայելական Aeronautics Defense Systems ընկերության օպերատորները հրաժարվել են հայկական թիրախների վրա ցուցադրել Ադրբեջանին մատակարարվող նոր անօդաչու տեխնիկայի հնարավորությունները։ Այս մասին հաղորդում է Newsru-Israel-ը՝ վկայակոչելով «Մաարիվ ա-Շաուվա» պարբերականը։
Հրապարակման հեղինակ Յոսի Մելմանը գրում է, որ համապատասխան բողոքը ներկայացվել է Իսրայելի պաշտպանության նախարարություն։ Aeronautics Defense Systems ընկերությունը հերքում է մեղադրանքները։
Նշված աղբյուրի համաձայն՝ միջադեպը տեղի է ունեցել  շուրջ մեկ ամիս առաջ, երբ անօդաչու թռչող սարքերի մատակարարման նոր պայմանագիրը քննարկելու նպատակով Բաքու է ժամանել Aeronautics Defense Systems-ի պատվիրակությունը։ Նշվում է, որ ադրբեջանցի զինծառայողները խնդրել են նոր տեխնիկայի հնարավորությունները ցուցադրել հայկական բանակի դեմ իրական մարտական գործողությունների ընթացքում, սակայն մերժում են ստացել։ Հոդվածում ասվում է, որ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը նախատեսում էր հեռարձակել հարձակումը՝ իր զինված ուժերի հզորությունը ցույց տալու նպատակով։
«Մաարիվ»-ը հիշեցնում է, որ Իսրայելի պաշտպանության նախարարության օրենքների համապատասխան՝ սպառազինության իսրայելցի մատակարարներն իրավունք չունեն օտար երկրների տարածքում ուղղակի կամ անուղղակի կերպով մասնակցել մարտական գործողություններին, եթե բացակայում է ՊՆ-ի հատուկ կարգադրությունը  (որը շատ հազվադեպ է տրվում)։
«Մաարիվ»-ի համաձայն՝ իսրայելական ընկերության աշխատակիցների վրա փորձել են ճնշում գործադրել պատվիրակության ղեկավարները, սակայն օպերատորները չեն համաձայնել։ Արդյունքում անօդաչու սարքի կիրառության փորձը զոհերի չի հանգեցրել, սակայն թիրախը վնասազերծվել է։ Օպերատորներից մեկը, որը հրաժարվել է հայ զինծառայողների վրա հարձակման ժամանակ կառավարել անօդաչու սարքը, ավելի ուշ հեռացել է ընկերությունից, երկրորդը եւս պատրաստվում է ազատվել աշխատանքից, գրում է պարբերականը։
Իսրայելի պաշտպանության նախարարությունում հայտարարել են․ «Նախարարությունը սովորաբար մեկնաբանություններ չի տալիս պաշտպանական արտահանության վերաբերյալ։ Նախարարության համապատասխան կառույցները ստուգում են տեղեկությունը»։
Aeronautics Defense Systems ընկերության մամուլի ծառայությունը կտրականապես հերքել է բողոքում առկա պնդումներն ու հայտարարել․ «Ընկերությունն իր արտադրանքը մատակարարում է աշխարհի 50 երկրների, բացառապես պաշտպանության նախարարության պաշտպանական արտահանության վերահսկողության բաժնի արտոնագրերի համապատասխան»։ Ընդգծվում է, որ օպերատիվ կառավարումը միշտ կատարում է գնորդը եւ այն ամբողջությամբ նրա պատասխանատվության ներքո է։  «Aeronautics ընկերությունը երբեք իր հնարավորությունները չի ցուցադրում կենդանի թիրախների վրա։ Նույնը վերաբերում է տվյալ դեպքին»,-ասվում է հայտարարությունում։

Министерство обороны Израиля проводит проверку информации о том, что операторы израильской компании Aeronautics Defense Systems отказались демонстрировать возможности новой беспилотной техники, поставляемой Азербайджану, на армянских целях, сообщает Newsru-Israel со ссылкой на газету «Маарив а-Шавуа».
Автор публикации Йоси Мельман пишет, что соответствующая жалоба была подана в минобороны Израиля. В компании Aeronautics Defense Systems обвинения отвергают.
Согласно указанному источнику, инцидент произошел более месяца назад, когда в Баку прибыла делегация Aeronautics Defense Systems с целью обсуждения нового контракта на поставку беспилотных летательных аппаратов, в том числе так называемых барражирующих боеприпасов. В публикации сказано, что азербайджанские военные попросили, чтобы возможности новой техники были продемонстрированы в ходе реальных боевых действий против армянской армии, и получили отказ. В статье утверждается, что министерство обороны Азербайджана рассчитывало опубликовать телетрансляцию этой атаки, чтобы показать мощь своих вооруженных сил.
«Маарив» напоминает, что, в соответствии с правилами министерства обороны Израиля, израильские поставщики вооружений не имеют права прямо или косвенно участвовать в боевых действиях на территории других стран, если нет особого распоряжения минобороны (которое дается крайне редко).
По сведениям «Маарива», на работников израильской компании, отказавшихся демонстрировать возможности беспилотников в ходе реальных действий против армянских военных, пытались оказать давление руководители делегации, но операторы не подчинились. В итоге, попытка применения этих БПЛА не привела к каким-либо жертвам, хотя цель и была поражена. Один из операторов, ответивших отказом на требование управлять барражирующим боеприпасом при атаке на армянских военных, позже уволился из компании, а второй собирается вскоре уволиться, пишет газета.
В министерстве обороны Израиля заявили: «Обычно министерство не дает комментариев по поводу оборонного экспорта. Информация проверяется соответствующими структурами в министерстве».
Пресс-служба компании Aeronautics Defense Systems категорически отвергла содержащиеся в жалобе утверждения и заявила: «Компания поставляет свою продукцию клиентам в 50 странах мира, исключительно в соответствии с лицензиями отдела контроля над оборонным экспортом в министерстве обороны". В заявлении подчеркивается, что оперативное управление всегда осуществляется покупателем и находится полностью в его ответственности. "Компания Aeronautics никогда не осуществляет демонстрации на живых целях. То же самое относится и к данному случаю», – говорится в заявлении.