Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Կարեն Նազարյանը հաստատել է, որ նոյեմբերին վերջին կայանալիք «Արեւելյան գործընկերության» հերթական գագաթաժողովի ընթացքում ստորագրվելու է ՀՀ-ԵՄ նոր շրջանակային համաձայնագիրը:
Այսօր՝ նոյեմբերի 2-ին, խորհրդարանում եվրոպական ինտեգրման հարցերի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում «Հայաստանի Հանրապետության 2018թ. պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծում նախատեսված եկամուտներ եւ ծախսեր` եվրոպական ինտեգրում» թեմայով քննարկման ժամանակ պատգամավորները խնդրեցին փոխարտգործնախարարին մեկնաբանել լուրերը, թե նոյեմբերի 24-ին համաձայնագիրը չի ստորագրվելու:
«Եվ Հայաստանը, եւ եվրոպական կողմը բարձրագույն մակարդակներով հայտարարել են, որ պատրաստ են նոյեմբերին կայանալիք գագաթաժողովին ստորագրել համաձայնագիրը: Ինչպես հանրապետության նախագահն է նշել, մենք պատրաստ ենք ստորագրել նոյեմբերին համաձայնագիրը, ԵՄ մեր գործընկերներն էլ վստահեցնում են, որ գործընթացն առաջ է շարժվում՝ ըստ նախատեսված պլանի: Ավելի հստակ չեմ պատկերացնում՝ ինչ կարելի է ասել՝ փարատելու բոլոր մտահոգությունները. որ կան այս խնդրի շուրջ»,- ասաց Կարեն Նազարյանը:
Նշենք, որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հայտարարել է, որ նոյեմբերի 24-ին Բրյուսելում ստորագրվելու է ՀՀ-ԵՄ նոր շրջանակային համաձայնագիրը: Չնայած սրան՝ լուրեր են շրջանառվում, որ համաձայնագրի ստորագրումը կարող է հետաձգվել:

YEREVAN. – Deputy Foreign Minister Garen Nazarian confirmed that the new European Union (EU)-Armenia framework agreement will be signed at the next Eastern Partnership summit to be convened on November 24, in Brussels.
At Thursday’s National Assembly standing committees’ joint debates regarding the draft law on the 2018 State Budget, and devoted to Armenia’s projected revenues and expenditures for European integration, the MPs asked the deputy FM to comment on the rumors that the signing of this document may be postponed.
“Both Armenia and the European side have announced at the highest levels that they are ready to sign the agreement at the summit to be held in November,” Nazarian said. “As the President of the Republic [of Armenia] noted, we are ready to sign the agreement in November, and our EU colleagues assure that the [respective] process is moving forward according to the plan.”