Նոյեմբերի 24-ին Բրյուսելում սկսվում է «Արեւելյան գործընկերության» հաջորդ գագաթաժողովը: Այս անգամ դա հատկապես կարեւոր կլինի Հայաստանի համար, քանի որ կողմերը մտադիր են ստորագրել Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերային համաձայնագիր:
Ինչպես է ամեն ինչ սկսվել
«Արեւելյան գործընկերության» գաղափարը՝ ծրագիր, որի նպատակն է ԵՄ եւ վեց երկրների՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Վրաստանի, Մոլդովայի եւ Ուկրաինայի միջեւ ստեղծել ժողովրդավարության, բարեկեցության, կայունության եւ համագործակցության միասնական տարածք, 2008 թվականին ներկայացվել է Շվեդիայի եւ Լեհաստանի արտաքին գործերի նախարարների կողմից: ԵՄ-ն առաջարկել է մի շարք երկրների, այդ թվում Հայաստանին, ստորագրել Ասոցացման համաձայնագիր, որը պետք է նախաստորագրվեր, իսկ հետո վավերացվոր: Հայաստանն ու ԵՄ-ն Ասոցացման համաձայնագրի շուրջ բանակցություններ սկսեցին, որը նաեւ 2010 թվականի հուլիսին ազատ առեւտրի գոտի էր նախատեսում ստեղծել: 2013 թվականի սեպտեմբերին Հայաստանը Մաքսային միությանն անդամակցելու մասին հայտարարեց եւ հրաժարվեց ԵՄ հետ է պայմանագիր կնքել:
Չնայած Հայաստանի մերժմանը՝ Բրյուսելում Երեւանի հետ հարաբերությունները որոշեցին շարունակել զարգացնել: 2015-ի հոկտեմբերի 12-ին Խորհուրդը լիազորեց Եվրոպական հանձնաժողովին եւ ԵՄ արտաքին քաղաքականության ծառայությունը Հայաստանի հետ նոր, իրավական առումով պարտադիր եւ համապարփակ համաձայանգրի վերաբերյալ բանակցություններ սկսել: 2017 թվականի փետրվարի 26-ին հաջողությամբ ավարտվեցին նոր համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները, որը նախատեսվում է Բրյուսելում ստորագրել:
Երկրորդ փորձը
2013թվականին համաձայնագիրը չստորագրելու Հայաստանի արագընթաց որոշումը ոչ միանշանակ մեկնաբանությունների տեղիք տվեց: Մի կողմից Եվրամիությունը զարմացած էր, եթե չասենք ցնցված էր նման որոշումից: Մյուս կողմից, այն իրավիճակը, որը հետագայում զարգացավ Ուկրաինայում, ցույց տվեց, որ նման որոշում պետք էր ակնակել:
«Երեւանի քաղաքական եւ տնտեսական նախասիրությունների արագընթաց փոփոխությունը ԵՄ բյուրոկրատների համար սառը ցնցուղ դարձավ: Այն ժամանակ ԵՄ ընդլայնման եւ եվրոպական հարեւանության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն չկարողացավ թաքցնել իր հիասթափությունը՝ հայտարարելով, որ ասոցացման համաձայնագիրը «այլեւս բանակցային սեղանի վրա չէ, քանի որ Հայաստանը ԵՏՄ-ին միանալու որոշում է կայացրել»: Չնայած դրան՝ նա հաստատեց Եվրամիության աջակցությունը Հայաստանում քաղաքացիական հասարակության հետ երկխոսությունը շարունակելու համար:
Ոմանց համար Սարգսյանի որոշումն առաջին հայացքից անսպասելի էր, բայց դա հազիվ թե զարմացներ այն մարդկանց, ովքեր ծանոթ են այս փոքր երկրի տնտեսական վիճակին»,-գրում է վերլուծաբան Վիոլետա Ռուշեւան:
Առաջիկա գագաթաժողովի համատեքստում շատ փորձագետներ կենտրոնանում են այն փաստի վրա, որ դա կարեւոր է Եվրամիության հետ համագործակցության նոր համաձայնագրի ստորագրման երկրորդ փորձի տեսանկյունից: Չնայած դրան՝ հազիվ թե կարելի է ասել, որ նախորդ գագաթաժողովից հետո՝ այս ամբողջ ընթացքում, ԵՄ եւ Հայաստանի միջեւ հարաբերությունները չեն զարգացել: Չնայած առաջիկա գագաթաժողովի հետ կապված աժիոտաժին՝ փորձագետները նշում են, որ նոր համաձայնագիրը երկար տարիներ գոյություն ունեցածի շարունակությունը կդառնա:
Վիզային հարցը
Չնայած Հայաստանի՝ 2013 թվականին Ասոցացման համաձայնագրի ստորագրման մերժմանը, կողմերը ստորագրել են վիզային ռեժիմի եւ ռեադմիսիայի պարզեցման մասին համաձայնագրեր, որն ուժի մեջ է մտել 2014 -ի հունվարին:
Ինչպես նշվել է 2015-ի. Արեւելյան գործընկերության գագաթաժողովի արդյունքում ընդունված հռչակագրում, կողմերը հուսով են, որ ժամանակի ընթացքում կքննարկեն Հայաստանի հետ վիզային ռեժիմի դյուրացման հնարավորությունը, պայմանով, որ Հայաստանը նախկինում ստորագրված համաձայնագրերով շարունակելու է կայուն առաջընթաց ապահովել:
Օրերս Եվրախորհրդարանը Բրյուսելի գագաթաժողովի նախօրեին ընդունել է փաստաթուղթ, որով ԵՄ խորհրդին Հայաստանի հետ վիզային երկխոսություն սկսելու առաջարկությամբ է հանդես եկել:
Ղարաբաղյան հարցը
«Լեռնային Ղարաբաղի չլուծված հակամարտությունը շարունակում է խոչընդոտ հանդիսանալ տարածաշրջանում կայունության եւ բարգավաճման համար: ԵՄ-ն, այդ թվում Հարավային Կովկասի եւ Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով հատուկ ներկայացուցչի միջոցով, աջակցում եւ լրացնում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների (Ֆրանսիա, Ռուսաստան եւ ԱՄՆ) ջանքերը`հակամարտության կարգավորմանը նպաստելու համար»,-սա ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ Բրյուսելի պաշտոնական դիրքորոշումն է:
Անցյալ շաբաթ Եվրախորհրդարանի կողմից հավանության արժանացած նույն առաջարկություններում հակամարտության կողմերին դիմակայությունը դադարեցնելու կոչ է արվում: Եվրախորհրդարանի պատգամավորները խորհուրդ են տալիս Եվրամիության Խորհրդին «Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ուժերի միջեւ ռազմական գործողությունների անհապաղ դադարեցման կոչ անել», որոնք զինվորների եւ սովորական քաղաքացիների կյանքն են խլում՝ խոչընդոտելով սոցիալ-տնտեսական զարգացումը եւ հաստատել 2009 թվականի հիմնական սկզբուքները, որոնք ներառում են տարածքային ամբողջականությունը, ինքնորոշումը եւ ուժի չկիրառումը, եւ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերը»:
Ֆինանսների մասին
2014-2017 թվականներին դրամաշնորհի տեսքով ԵՄ եւ Հայաստանի միջեւ ֆինանսական համագործակցությունը կազմել է 118,5 մլն եվրո`հատուկ ուշադրություն հատկացնելով մասնավոր հատվածի զարգացման, պետական կառավարման եւ դատական բարեփոխումների վրա:
2017-2020 թվականների Միասնական աջակցության պլատֆորմի շրջանակներում մոտ 160 մլն եվրոյի աջակցություն կտրամադրվի` կենտրոնանալով այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են տնտեսական զարգացումը, նորարարությունները, իրավունքի գերակայության եւ գործարար միջավայրի բարելավումը եւ ընտրությունների անցկացման աջակցությունը: ԵՄ հետ առեւտուրը կազմում է Հայաստանի ընդհանուր առեւտրի շուրջ 23,6տոկոսը: ԵՄ-ն նաեւ Հայաստանի խոշորագույն արտահանման շուկան է՝ Հայաստանի ընդհանուր արտահանման 26,7տոկոսը: Հայաստանից դեպի ԵՄ արտոնյալ ներմուծման ընդհանուր գինը GSP + համընդհանուր համակարգի հետ համապատասխան՝ 2014 թվականին 42 միլիոն եվրոյից 2016 թվականին մինչեւ 108 միլիոն եվրոյի է հասել:
«Արեւելյան գործընկերության» ապագան
«Արեւելյան գործընկերության» գագաթաժողովը բազմաթիվ խնդիրների ֆոնին է ընթանում, որոնց հետ Եվրամիությունը ներկայումս բախվում է: Ոմանք կասկածում են, որ «Արեւելյան գործընկերություն» ծրագիրը գոյություն ունեցող խնդիրների պայմաններում, ինչպիսիք են Brexit-ը, ապագա ունի:
Այնուամենայնիվ, ԵՄ անդամ երկրների դիվանագետներն ավելի լավատես են: Նրանց կարծիքով, ծրագիրը ստեղծվել է հենց Եվրամիության խնդիրների լուծման համար`եվրոպական հարեւանների հետ, ինչպիսին Հայաստանն է, փոխըմբռնման ոգով: «Եվ Եվրամիության, եւ Արեւելյան գործընկերության հիմնական գաղափարը այն է, որ այսօրվա գլոբալացվող աշխարհում առկա բազմաթիվ խնդիրները, հնարավոր չէ առանձին լուծել:
«Մեզ գործընկերային հարաբերություններ են պետք, որպեսզի միմյանցից սովորենք եւ այդ խնդիրների լուծման համար համատեղ որոշումներ գտնենք », - ասել է Երեւանում Շվեդիայի դեսպանության գործերով հավատարմատար Մարտին Ֆրեդրիկսոնը:
Նրա հետ համակարծիք է նաեւ Լեհաստանի փոխարտգործնախարար Բարտոշ Չիխոցկին, որն ընդգծում է, որ 2009 թվականի իր հիմնադրման օրվանից «Արեւելյան գործընկերության» ծրագիրը ճգնաժամի եւ բարդ իրավիճակների խնդիրների է անընդհատ բախվել:
«Այնուամենայնիվ, մենք կարողացանք ներկայացնել Վրաստանի, Մոլդովայի եւ Ուկրաինայի հետ ասոցացման համաձայնագրերը եւ վերացնել այդ երկրների համար մուտքի արտոնագրերի ռեժիմները: Մենք մտադիր ենք Հայաստանի հետ համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերային համաձայնագիր ստորագրել, մենք արդեն Ադրբեջանի հետ նմանատիպ համաձայնագրի վերաբերյալ բանակցություններ ենք սկսել: Բելառուսը նույնպես իր պատրաստակամությունն է հայտնում նման համաձայանգրի շուրջ բանակցություններ սկսելուն», - ասել է դիվանագետը:

24 ноября в Брюсселе стартует очередной саммит «Восточного партнерства». В этот раз он будет особенно важным для Армении, так как стороны собираются подписать Всеобъемлющее и расширенное партнерское соглашение.
Как все начиналось
Идея  «Восточного партнерство»  - проекта направленного на создание общей зоны демократии, процветания, стабильности и сотрудничества между ЕС и шестью странами Арменией, Азербайджаном, Белоруссией, Грузией, Молдовой и Украиной, была представлена главами МИД Швеции и Польши в 2008 году.  Евросоюз предложил некоторым странам, в том числе Армении, заключить Ассоциативное соглашение, которое должно было быть парафировано, а затем и ратифицировано сторонами. Армения и ЕС начали переговоры по Ассоциативному соглашению, которое также включало создание зоны свободной торговли  в июле 2010 года. В сентябре 2013 года Армения заявила о вступлении в Таможенный союз и отказалась заключать соглашение с ЕС. Несмотря на отказ Армении, в Брюсселе приняли решение дальше разививать отношения с Ереваном.  12 октября 2015 года Совет уполномочил  Европейскую комиссию и внешнеполитическую службу ЕС начать переговоры по новому, юридически обязывающему и всеобъемлющему соглашению с Арменией.  Переговоры по новому соглашению, которое как ожидается, будет подписано в Брюсселе, были успешно завершены 26 февраля 2017 года.
Вторая попытка
Стремительное решение Армении не подписывать соглашение в 2013 году вызвало неоднозначные комментарии. С одной стороны, в ЕС были удивлены, если не сказать шокированы подобным решением. С другой стороны, ситуация, которая позже сложилась в Украине дала понять, что подобного следовало ожидать. «Стремительное изменение политических и экономических предпочтений Еревана стало холодным душем для бюрократов ЕС. Штефан Фюле, который в то время был Комиссаром ЕС по вопросам расширения и европейского соседства, не мог скрыть своего разочарования, объявляя, что договор об ассоциации «больше не находится на столе переговоров из-за решения Армении присоединиться к ЕЭС». Несмотря на это, он подтвердил поддержку ЕС продолжить диалог с гражданским обществом в Армении. Для некоторых решение Саргсяна было на первый взгляд неожиданным, но это едва ли удивило тех, кто знаком с экономическим положением этой небольшой страны»,- пишет аналитик Виолетта Рушева.
В контексте приближающегосяся саммита, многие эксперты заостряют внимание на том, что он важен с точки зрения второй попытки Армении подписать новое соглашение о сотрудничестве с Евросоюзом. Несмотря на это, едва ли можно сказать, что все это время, прошедшее с предыдущего саммита, отношения между ЕС и Арменией не развивались. Несмотря на ажиотаж в связи с будущим саммитом, эксперты отмечают, что новое соглашение станет продолжением того, что существует уже много лет.
Визовый вопрос
Несмотря на отказ Армении подписать Ассоциативное соглашение в 2013 году , стороны подписали соглашения об упрощении визового режима и реадмиссии, которые вступили в силу в январе 2014 года. Как отмечалось в декларации, принятой по итогам саммита «Восточного партнерства» в 2015 году, стороны надеются на рассмотрение возможности начать визовый диалог с Арменией со времени,  при условии, что Армения продолжит обеспечивать устойчивый прогресс по ранее подписанным соглашениям.
На днях Европейский парламент принял документ в преддверие саммита в Брюсселе, порекомендовавав Совету ЕС открыть визовый диалог с Арменией.
Карабахский вопрос
«Неразрешенный нагорно-карабахский конфликт остается препятствием для стабильности и процветания в регионе. ЕС, в том числе через своего Специального представителя по Южному Кавказу и кризисւ в Грузии, поддерживает и дополняет усилия сопредседателей Минской группы ОБСЕ (Франция, Российская Федерация и США) в целях содействия разрешению конфликта» - такова официальная позиция Брюсселе по карабахскому конфликту.
В те хе же рекоммендациях, одобренных Европарламентом на прошлой неделе, содержится призыв к  сторонам конфликта положить конец конфронтации.   Депутаты Европарламента рекомендуют Совету ЕС «призвать к немедленному прекращению военных действий между армянскими и азербайджанскими силами, которые лишают жизни солдат и простых граждан, препятствуя социально-экономическому развитию, и подтвердить поддержку усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ по разрешению нагорно-карабахского конфликта и основным принципам от 2009 года, которые включают территориальную целостность, самоопределение и неприменение силы».
О финансах
Финансовое сотрудничество между ЕС и Арменией составило 118,5 миллинов евро в виде грантов на период 2014-2017 годов с уделением основного внимания развитию частного сектора и реформам государственного управления и судебной системы.
В рамках Единой платформы поддержки на 2017-2020  будет предоставлена поддержка на общую сумму около 160 миллионов евро, ориентируясь на такие области, как экономическое развитие, инновации, совершенствование верховенства закона и бизнес-среды, помощь в проведении выборов. На долю торговли с ЕС приходится около 23,6% общей торговли Армении. ЕС такжеявляется крупнейшим экспортным рынком Армении с 26,7% долей в общем объеме экспорта Армении. Общая стоимость льготного импорта из Армении в ЕС в соответствии с общей системой преференции GSP + увеличилась с 42 миллинов евро в 2014 году до 108 миллионов евро в 2016.
Будущее «Восточного партнерства»
Саммит «Восточного партнерства» приходит на фоне многих проблем, с которыми ЕС сталкивается в настоящий момент. Некоторые сомневаются в том, что программа «Восточного партнерства» имеет будущее в условиях существующих проблем, таких как Brexit.
Однако, дипломаты из стран-членов ЕС насторены более оптимистично. По их словам, программа была создана именно для того, чтобы вместе решать проблемы в ЕС в ключе взаимопонимания с европейскими соседями, такими как Армения. «Основная идея в основе как ЕС, так и «Восточного партнерства» заключается в том, что так много проблем, с которыми мы сталкиваемся в современном глобализированном мире, невозможно решить странам по отдельности. Нам нужны партнерские отношения, чтобы учиться друг у друга и находить совместные решения этих проблем»,․- отмечает поверенный в  делах посольства Швеции в Ереване Мартин Фредриксон.
С ним солидарен и заместитель главы МИД Польши  Бартош Чихоцкий, который подчеркивает, что с момента своего создания в 2009 году программа «Восточное партнерство» то и дело сталкивалась с кризисом и сложными ситуациями. «Тем не менее, мы смогли представить соглашения об ассоциации с Грузией, Молдовой и Украиной и снять визовые режимы для этих стран. Мы собираемся подписать Всеобъемлющее и расширенное партнерское соглашение с Арменией, мы уже начали переговоры об аналоговом соглашении с Азербайджаном. Также Беларусь сигнализирует о своей готовности вести переговоры о подобном соглшаниии », - заявил дипломат.