Արգենտինայի Կալետա Օլիվիա քաղաքի դաշնային դատավոր Մարթա Յանյեսը դատարան է հրավիրել երկրի պաշտպանության նախարար Օսկար Ագուադին՝ «Սան Խուան» սուզանավի անհետանալու եւ որոնումների հետ կապված ցուցմունքներ տալու համար, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն: Նախարարը երդվելուց հետո դատավորի հարցերին պետք է պատասխանի որպես վկա:
Արգենտինայի ՌԾՈւ «Սան Խուան» սուզանավը նոյեմբերի 15-ի դադարել է կապի մեջ մտնել Ուշուայայի ռազմածովային բազայից Մար դել Պլատա անցում կատարելիս: Կապի վերջին սեանսի ժամանակ սուզանավից հայտնել էին վթարի մասին: Նավում 44 մարդ կար, այդ թվում՝ Արգենտինայի պատմության մեջ սուզանավային առաջին կին նավաստի Էլիանա Մարիա Կրավչիկը: Արգենտինայի ՌԾՈւ ներկայացուցիչ Էնրիկե Բալբին հայտնել է մեկ պայթյունի վերաբերյալ տեղեկություն ունենալու մասին, որը կարող էր կապված լինել «Սան Խուանի» անհետացման հետ:

Федеральный судья аргентинского города Калета-Оливия Марта Яньес вызвала в суд министра обороны страны Оскара Агуада для дачи свидетельских показаний в связи с исчезновением подводной лодки «Сан-Хуан» и ее поисками, сообщает РИА Новости. Министру будет необходимо ответить на вопросы судьи Марты Яньес под присягой в качестве свидетеля.
Подводная лодка ВМС Аргентины «Сан-Хуан»  перестала выходить на связь 15 ноября на переходе из военно-морской базы Ушуайя в Мар-дель-Плата. В момент последнего сеанса связи с субмарины сообщили об аварии. На борту находились 44 человека, в том числе первая в истории Аргентины женщина-подводник Элиана Мария Кравчик. Представитель ВМС Аргентины Энрике Бальби сообщил, что есть информация об одиночном взрыве, который может быть связан с исчезновением «Сан-Хуана».