Երեքշաբթի առնվազն 13 մարդ է զոհվել ԱՄՆ-ի Քալիֆորնիա նահանգի հարավային հատվածում տեղ գտած  սողանքների եւ ջրհեղեղների հետեւանքով: Այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով Սանտա Բարբարա շրջանի  ոստիկանության ներկայացուցիչին։
Նրա տվյալներով՝  մահացածների թիվը մոտ ապագայում կարող է աճել:
Ավելի վաղ Associated Press-ը  հայտնել էր Մոնտեսիտո քաղաքում հինգ զոհերի մասին, որտեղ սողանքների հետեւանքով ոչնչացվել էին մի քանի տներ, իսկ դրանցից մի քանիսի բնակիչները համարվում են անհետ կորած։
Երկուշաբթի օրվանից Հարավային Կալիֆոռնիայում  տեղատարափ անձրեւներ են տեղում, նահանգի մի քանի շրջաններում բնակիչները տարհանվել են:

At least 13 people have been killed in the southern California mudslides caused by a winter storm and the death toll is likely to increase, Santa Barbara County Sheriff Bill Brown told a news conference on Tuesday, Xinhua reported.
"While we hope it will not, we expect that this number will increase as we continue to look for people who are still missing and unaccounted for," Brown said.
Emergency services, using search dogs and helicopters, are still on the site looking for victims, he said.
He did not say how many people could be trapped.
Strong winter storm on Monday hammered southern California on the U.S. West Coast with heavy downpours, triggering deadly mud flows before dawn on Tuesday.