ԱՄՆ-ն մտադիր չէ հրաժարվել միջուկային զենքից։ Հատկապես Ռուսաստանի կողմից նրա միջուկային պոտենցիալի արդիականացման պայմաններում։ Այս մասին հայտնել են Պենտագոնի ներկայացուցիչները ճեպազրույցի ժամանակ՝ հրապարակելով ԱՄՆ նոր միջուկային հայեցակարգը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«ՄԻջուկային զենքը խաղում ու հետագայում էլ խաղալու է վճռորոշ դեր միջուկային հարձակումը զսպելու ու տեսանելի ապագայում միջուկային տերությունների միջեւ սովորական սպառազինությունների կիրառումով լայնածավալ ռազմական գործողությունների կանխման գործում»,- նշել է Պենտագոնի ղեկավար Ջեյմս Մեթիսը փաստաթղթի նախաբանում։
Նրա խոսքով՝ «ոչ մի ամերիկացի նախագահ չի ենթադրում միջուկային զենքի կիրառում, բացառապես մեր կենսական կարեւորության շահերն ու դաշնակիցների շահերը պաշտպանելու ծայրահեղ անհրաժեշտության դեպքերի»։ «Մեր նպատակն է համոզել հակառակորդներին, որ նրանք ոչինչ ձեռք չեն բերի ու ամեն ինչ կկորցնեն միջուկային զենքի գործածման դեպքում»,- հավելել է Մեթիսը։

США не намерены отказываться от ядерного оружия. Особенно в условиях модернизации Россией своего ядерного потенциала. Об этом заявили, обнародовав новую ядерную доктрину США, на брифинге для журналистов представители Пентагона, сообщает ТАСС.
«Ядерное оружие играет и дальше будет играть решающую роль в сдерживании ядерной атаки и предотвращении крупномасштабных военных действий с применением обычных вооружений между ядерными державами в обозримом будущем», - отметил в предисловии к документу глава Пентагона Джеймс Мэттис.
По его словам, «ни один американский президент не предполагает применять ядерное оружие, кроме как в крайнем случае для защиты наших жизненно важных интересов и интересов союзников». «Наша цель - убедить противников, что они ничего не приобретут и все потеряют в случае использования ядерного оружия», - добавил Мэттис.