Փետրվարի 4-ին Կիպրոսի Հանրապետությունում մեկնարկել է հերթական նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլի քվեարկությունը, որից հետո կորոշվի պետության նոր ղեկավարը, փոխանցում է «ՏԱՍՍ-ը: Տեղական ժամանակով ժամը 07:00-ին երկրում ավելի քան 1000 ընտրատեղամաս է բացվել:
Քանի որ պետության ղեկավարի պաշտոնի թեկնածուներից ոչ մեկին առաջին փուլում չի հաջողվել հաղթահարել 50 տոկոսանոց շեմը, երկրորդը փուլին մասնակցում է առավելագույն թվով ձայներ ստացած երկու թեկնածու: Նրանց թվում են երկրի ներկայիս նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսը, ում առաջին փուլում հաջողվել էր հավաքել ընտրողների ձայների 35.5 տոկոսը, եւ կղզու հիմնական ընդդիմադիր կուսակցության կողմից սատարվող թեկնածու Ստավրոս Մալասը, որի օգտին քվեարկել է ընտրողների 30.25 տոկոսը:
Կիպրոսի ընտրական հանձնաժողովի հայտարարության համաձայն՝ նախագահական ընտրություններում քվեարկելու իրավունք ունի 18 տարին լրացած Կիպրոսի Հանրապետության մոտ 550 հազար քաղաքացի: Առաջին արդյունքները հայտնի կդառնան տեղական ժամանակով ժամը 18:30-ին:

Голосование во втором туре очередных президентских выборах, по итогам которых будет определен новый глава государства, началось 4 февраля в Республике Кипр, передает ТАСС. В 07:00 по местному времени в стране открылись более 1 тыс. избирательных участков.
В связи с тем, что никому из претендентов на пост главы государства не удалось преодолеть 50-процентный барьер в первом туре, во втором принимают участие два кандидата, набравшие большее количество голосов.
Среди них - действующий президент страны Никос Анастасиадис, которому удалось набрать в первом туре 35,5% голосов избирателей и кандидат, поддерживаемый основной оппозиционной партией острова Прогрессивная партия трудового народа Кипра (АКЭЛ), Ставрос Малас, за которого проголосовали 30,25% избирателей.
Согласно заявлению Кипрской избирательной комиссии, правом голоса на президентских выборах обладают приблизительно 550 тыс. граждан Республики Кипр, достигших 18 лет. Первые результаты, предположительно, уже станут известны в 18:30 по местному времени.