Ամերիկյան Ուոթերթաունի Հայկական թանգարանում ապրիլի 24-ին կբացվի նոր ցուցահանդես, որը կպատմի դիվանագետ Դիանա Աղաբեկ Աբգարի եւ նկարչուհի Պերճուհի Քայլյանի մասին։ «Ճյուղերի ստվերում․ Դիանա Աբգար եւ Պերճույի Քայլյան» անվանումով ցուցահանդեսում կներկայացվեն դիվանագետ Դիանա Աբգարի իրերը, այդ թվում գրիչը, որով նա նամակներ է գրել դիվանագետներին, համաշխարհային առաջնորդներին, եւ ողջ աշխարհում իր ընկերներին, ինչպես նաեւ նկարներ եւ այլ ցուցանմուշներ։ Երկու կանանց՝ Դիանայի եւ Պերճուհու պատմությունը սկսվում է 1919 թվականից, երբ նրանք հանդիպեցին ճապոնական Յոկոգամայում։ Երկու հայուհիների գրավիչ պատմությունը հրապարակված է Հայկական թանգարանի կայքում։
Դիանա Աբգարը ծնվել է Մյանմայի Ռանգուն քաղաքում՝ հայտնի հայ վաճառականի ընտանիքում։ Նա մեծացել է Կալկաթայում, այնուհետեւ ամուսնու հետ տեղափոխվել է Յոկոգամա, որպեսզի նոր ընկերներ հավաքի։ Ճապոնիայում նա իմացել է Օսմանյան կայսրությունում իր հայրենակիցների ծանր վիճակի մասին եւ հանդես է եկել որպես դիվանագետ։ Նա գրել է նամակներ, թերթերում հոդվածներ, գրքեր՝ աշխարհի հայության ը սատարելու համար։
Ցեղասպանությունից հետո ողջ մնացած Պերճուհին փախել է Օսմանյան կայսրությունում իր տնից եւ հայտնվել Վլադիվոստոկում փախստականների ճամբարում, որտեղ Դիանան ձեռք է մեկնել նրան եւ օգնել տեղափոխվել Յոկոգամա։
«Երկու կանանց հարազատները ապրում են Միացյալ Նահանգներում՝ Կալիֆոռնիայից մինչեւ Մեն։ Այս պատմության մեջ կա շատ հետաքրքիր կապ՝ Ճապոնիայի եւ Հայաստանի միջեւ, ինչպես նաեւ պատմություն այն մասին, թե ինչպես է հայ փախստականներին հաջողվել ցեղասպանության ժամանակ եւ դրանից հետո համարձակ մարդկանց օգնությամբ գալ ԱՄՆ»,- NEWS.am-ի թղթակցին տված հարցազրույցում պատմել է թանգարանի գործադիր տնօրեն Ջենիֆեր Լիսթոն Մանսոնը։
Դիանան ապահովել ե սնունդն ու օթեւանը, օգնել է վիզաների եւ փաստաթղթերի հարցում, եւ բանակցոթյուններ է վարել նավափոխադրումային ընկերությունների հետ, որպեսզի հայ փախստականները կարողանան մեկնել ԱՄՆ-ում գտնվող հարազատների մոտ։ Նա Հայաստանի Հանրապետության կողմից պատվավոր հյուպատոս է նշանակվել ԱՄՆ-ում, ինչը նրան դարձերել է ժամանակակից առաջին կին դիվանագետը։ Պերճուհուն եւ նրա մորը հաջողվել է Տրանսսիբիրյան մայրուղով մեկնել Վլադիվոստոկ։ Դիանան նրանց օգնել է շոգենավով Սիեթլ մեկնել՝ Վաշինգտոն նահանգում, որտեղից էլ նրանք գնացել են Մասաչուսեթս։ Պերճուհին դարձել է նկարչուհի եւ ստեղծել նկարներ ու փորագրություններ, որոնցից շատերը արտացոլում են նրա հիշողությունները։
Ցուցահանդեսում կներկայացվեն առաջին անգամ միասին հավաքված իրեր, նկարներ, որոնք միավորում են այդ երկու կանանց։

В Армянском музее Америки в Уотертауне 24 апреля откроется новая выставка, в которой рассказывается о жизни дипломата Дианы Агабег Абгар и художницы Перчуи Кайлян.
На выставке под названием «В тени ветвей: Диана Абгар и Перч Кайлян» будут представлены предметы из жизни дипломата Дианы Абгар, включая ее ручку, которой она писала дипломатам, мировым лидерам и друзьям по всему миру, а также картины и другие экспонаты. История двух женщин Дианы и Перчуи началась в 1919 году, когда две женщины встретились в Йокогаме, Япония.  Увлекательная история двух армянок опубликована на сайте Армянского музея.
Диана Абгар родилась в Рангуне, Бирма (Янгон, Мьянма) в известной армянской купеческой семье. Она выросла в Калькутте, а затем переехала в Йокогаму со своим мужем, чтобы основать новую компанию. В Японии она узнала о тяжелом положении своих соотечественников в Османской империи и выступила в качестве дипломата.  Она писала письма, статьи в газетах и книги, чтобы создать сеть поддержки армянам во всем мире. Оставшаяся в живых после Геноцида армян Перчуи бежала из своего дома в Османской Турции и оказалась в лагере беженцев во Владивостоке, где Диана протянула ей руку помощи и помогла приехать в Йокогаму. «Родственники обеих женщин живут в Соединенных Штатах - от Калифорнии до штата Мэн. В этой истории есть очень интересная связь между Японией и Арменией, а также история о том, как армянским беженцам удалось приехать в США с помощью мужественных людей во время и после геноцида», - заявила исполнительный директор музея Дженнифер Листон Мансон в интервью Новости Армении-NEWS.am.
Диана обеспечивала едой и кровом, помогала с визами и проездными документами, и вела переговоры с пароходными компаниями, чтобы армянские беженцы сумели переехать к родственникам в Соединенных Штатах. Она была названа Республикой Арменией почетным консулом в Японии, что сделало ее одной из первых женщин-дипломатов современности. Перчуи и ее мать удалось с помощью Транссибирской магистрали добраться до Владивостока. Диана помогла попасть на проход в Сиэтл, штат Вашингтон, откуда они перебрались в Массачусетс. Перчуи стала художницей и создавала картины и гравюры, многие из которых отражают ее воспоминания.  На выставке будут представлены впервые собранные вместе предметы, картины, соединяющие этих двух женщин.