ՀՀ Ազգային ժողովի դեկտեմբերի 13-ի նիստն սկսվեց խորհրդարանի նախագահ Արարատ Միրզոյանի՝ շնորհակալության արտահայտմամբ ԱՄՆ Սենատին, որը նախօրեին միաձայն ընդունել էր Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող եւ դատապարտող բանաձեւ, տեղեկացնում է NEWS.am-ի թղթակիցը։
Միրզոյանը, մասնավորապես, ամբողջ խորհրդարանի անունից շնորհակալություն հայտնեց ԱՄՆ Կոնգրեսի Սենատի եւ Ներկայացուցիչների պալատի գործընկերներին միաձայն 150 եւ 296 բանաձեւերն ընդունելու համար։ «Այդ կարեւոր քվեարկությամբ Միացյալ Նահանգները փաստորեն միացավ ցեղասպանությունների կանխման համաշխարհային շարժմանը»,- ընդգծեց Արարատ Միրզոյանը։
Նշենք, որ N150 բանաձեւի ընդունումը, որը ներկայացրել էին սենատորներ Ռոբերտ Մենենդեսը (դեմոկրատ, Նյու Ջերսի) եւ Թեդ Քրուզը (հանրապետական, Տեխաս), հաջորդել է Ներկայացուցիչների պալատի կողմից N296 բանաձեւի ընդունմանը։

Внеочередное заседание Национального Собрания Армении 13 декабря началось с выражения благодарности спикера парламента Арарата Мирзояна Сенату США, который накануне единогласно принял резолюцию, признающую и осуждающую Геноцид армян, передает корреспондент Новости Армении – NEWS.am.
Мирзоян, в частности, от имени всего парламента поблагодарил своих коллег из Сената и Палаты представителей Конгресса США за единогласное принятие резолюций 150 и 296. «Этим важным голосованием Соединенные Штаты фактически присоединились к всемирному движению по предотвращению геноцидов», - подчеркнул Арарат Мирзоян.
Отметим, что принятие резолюции N150, представленной сенаторами Робертом Менендесом (демократ, Нью-Джерси) и Тедом Крузом (республиканец, Техас) последовало за принятием резолюции N296 Палаты представителей.