Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հիստերիկ ցասման մեջ է ընկել Ֆրանսիայի արտգործնախարար Ժան-Իվ Լը Դրիանի հայտարարության կապակցությամբ, որում նա մեղադրել է «դիվանագիտական էթիկան խախտելու մեջ»։
Լը Դրիանը, պատասխանելով խորհրդարանում պատգամավորների հարցերին, ասել է, որ Փարիզն անընդունելի է համարում Ադրբեջանի նախագահի արտահայտությունները՝ կապված Արցախ Ֆրանսիայի նախագահի թեկնածու Վալերի Պեկրեսի այցի հետ։
«Լը Դրիանը Ղարաբաղյան տարածաշրջան Ֆրանսիայի նախագահի թեկնածու Վալերի Պեկրեսի անօրինական ուղեւորության հետ կապված Իլհամ Ալիեւի խոսքերը ձեւով եւ բովանդակությամբ անընդունելի է անվանել: Մեկ այլ պետության ղեկավարի հայտարարության վերաբերյալ ֆրանսիացի նախարարի անպատասխանատու եւ անընդունելի մեկնաբանությունը խախտում է դիվանագիտական ավանդույթները։ Ցավով ենք նշում, որ Ֆրանսիայի՝ պետականության մեծ ավանդույթներ ունեցող երկրի արտաքին գործերի նախարարը դա չի հասկանում»,- ասել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Լեյլա Աբդուլաեւան։

The Azerbaijani foreign ministry has fallen into hysterical rage by the statement made by French Minister for Europe and Foreign Affairs Jean-Yves Le Drian, in which he accused Azerbaijan of "violating diplomatic ethics."
Answering the questions of the MPs in the French parliament, Le Drian had said that Paris considers unacceptable Azerbaijani President Ilham Aliyev’s statements in connection with the recent visit to Artsakh (Nagorno-Karabakh) by French presidential candidate Valerie Pecresse.
"Le Drian called Ilham Aliyev's words regarding the illegal trip of French presidential candidate Valerie Pecresse to the Karabakh region unacceptable in form and content. The irresponsible and unacceptable comment of the French minister on the statement of the head of another state violates diplomatic traditions. We note with regret that the minister of foreign affairs of France, a country with a long tradition of statehood, does not understand this," said Leyla Abdullayeva, spokeswoman for the Azerbaijani foreign ministry.