Մի քանի ժամ առաջ տեղեկացանք, որ ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական գլխավոր վարչության քննիչը որոշում է կայացրել ձերբակալել նաև Գարիկ Գալեյանի, ավագ եղբորը՝ Արթուրին: Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար, «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը։
«Այս պահին պատգամավորներ Արամ Վարդևանյանը, Տիգրան Աբրահամյանը, Արթուր Ղազինյանը, Արթուր Սարգսյանը, Արմենուհի Կյուրեղյանը, Հռիփսիմե Ստամբուլյանը և ես արդեն մոտ 3 ժամ գտնվում ենք քննչականում:
Հուսով ենք, որ վարույթ իրականացնող մարմինը չի գնա նման քայլի և չի ձերբակալի Արթուր Գալեյանին, ինչպես նաև կվերացնի Գարիկ Գալեյանի ձերբակալման ավելի վաղ ընդունած որոշումը:
Անհրաժեշտ ենք համարում նշել, որ Արթուր Գալեյանը ինքնակամ է ներկայացել քննչական մարմին և չի փորձել թաքնվել կամ խոչընդոտել քննությանը»,- նշել է Արթուր Վանեցյանը:
Նշենք, որ նախօրեին ՔԿ զինվորական քննչական գլխավոր վարչության շենքում միջւադեպ էր եղել զոհված զինծառայողների ծնողների եւ քննիչների միջեւ: Իրար քաշքշել էին, հնչել էին հայհոյանքներ: Այսօր առավոտյան Գարիկ Գալեյանին ձերբակալել են:

The investigator of the main military department of the Armenian Investigative Committee decided to detain Garik Galeyan's older brother, Artur Vanetsyan, head of the parliamentary faction I have the Honor, wrote on his Facebook.
"We hope that the body conducting the proceedings will not take such a step and will not detain Artur Galeyan, and will also cancel the earlier decision to detain Garik Galeyan.
We consider it necessary to note that Artur Galeyan voluntarily appeared at the investigative body and did not try to hide or interfere with the investigation,” said Artur Vanetsyan.
On the eve of the building of the Main Military Investigation Department of the Investigative Committee, an incident occurred between investigators and the parents of the dead servicemen. In the Investigative Committee, the incident was regarded as an unauthorized entry into the territory. Today, the father of Artsakh hero Mkhitar Galeyan, Garik Galeyan, was detained.