Խոսելով ամբողջ աշխարհում առկա ճգնաժամերի մասին՝ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը շաբաթ օրը ասել է, որ իր երկիրը ոչ միայն դիմակայել է անհանգիստ ժամանակներին, այլեւ առաջ է շարժվում, քանի որ ձգտում է մեծացնել սեփական արտադրության հրթիռի հեռահարությունը 565 կմ-ից հասցնելով 1000-ի, հաղորդում է Anadolu-ն:
Հարավարեւմտյան Մուղլա նահանգ կատարած այցի ժամանակ Էրդողանը հայտարարել է, որ 2000-ականների սկզբին իշխանության գալուց ի վեր ներքին պաշտպանական արդյունաբերության արտադրությունը 20%-ից հասել է 80%-ի։
«Ազգային խնդիրները քաղաքականությունից վեր են եւ այդպես էլ պետք է մնան։ Եթե ​​մենք առաջընթաց ենք գրանցել Միջերկրական, Էգեյան եւ Սեւ ծովերում, մենք պետք է դա պաշտպանենք միասին՝ առանց բացառության»,- ասել է նա։
Ընդգծելով, որ Թուրքիան այժմ արտադրում է իր սեփական անօդաչու թռչող սարքերը եւ մարտական ​​անօդաչու թռչող սարքերը, Էրդողանն ասել է, որ «Bayraktar Kizilelma» օդային մարտական ​​մեքենան «զանգվածային արտադրության պարագայում կկրի F-16-ով տեղափոխվող ռումբը»։ Էրդողանը կարծում է, որ հույներն ասում են՝ «Այդ գիժ թուրքերը ի՞նչ են անում»։
Էրդողանն ասել է, որ թուրքական արտադրության հրթիռների փորձարկումները շարունակվում են եւ հավելել, որ նման փորձարկումները «վախեցրել են» Հունաստանին՝ ընդգծելով, որ փորձարկումներն անցկացվում են ափամերձ Իզմիր քաղաքից՝ Էգեյան ծովի հունական կղզիների մոտ։
«Իզմիրից փորձարկումներ են կատարվում, եււ այնտեղից արձակվող հրթիռը սկսում է վախեցնել նրանց»,- ասել է Թուրքիայի նախագահը։
«Ասում եմ. «Այ հույներ, մենք ձեզ հետ գործ չունենք, քանի դեռ դուք լավ եք պահում ձեզ։ Միայն լավ եղեք»,- եզրափակել է նա՝ հավելելով, որ Թուրքիայի պաշտպանական արդյունաբերությունն ուժեղանում է, եւ «ահաբեկչական խմբավորումները ջախջախված են»։
Դեկտեմբերին թուրքական պաշտպանական «Baykar» ընկերությունն իրականացրել է «Bayraktar Kizilelma»-ի կամ «Կարմիր խնձորի» առաջին թռիչքը։
Այն ունի ցածր ռադարային տեսանելիություն եւ կկարողանա կատարել ամենադժվար առաջադրանքները: Այն նաեւ կկարողանա թռչել մինչեւ 1500 կիլոգրամ ծանրաբեռնվածությամբ՝ հագեցած թուրքական արտադրության զինամթերքով եւ ապահովել իրավիճակի բարձր իրազեկում՝ շնորհիվ Active Electron Scanning Array (AESA) ռադարի, որը նույնպես մշակվել է Թուրքիայում։

Addressing crises around the world, Turkish President Recep Tayyip Erdogan said Saturday that his country has not only weathered troubled times, but is moving forward as it seeks to increase the range of its home-made missile from 565 km to 1,000 km, Anadolu Agency reports.
During his visit to Mugla Province, Erdogan stated that since his coming to power in the early 2000s, the production of the domestic defense industry has increased from 20% to 80%.
"National issues are above politics and should remain so. If we have made progress in the Mediterranean, Aegean and Black Seas, we must defend it together, without exception," he said.
Emphasizing that Turkey is now producing its own drones and combat UAVs, Erdogan said the Bayraktar Kizilelma (Red Apple) air combat vehicle "will carry the bomb carried by the F-16s in case of mass production."
Erdogan thinks the Greeks are saying, "What are those crazy Turks doing?"
Erdogan said that tests of Turkish-made missiles are continuing and added that such tests have "frightened" Greece, stressing that the tests are being conducted from the coastal city of Izmir, near the Greek islands of the Aegean Sea.
"Tests are being conducted from Izmir, and the missile launched from there is starting to scare them," the Turkish president said.
"I say: Hey Greeks, we have nothing to do with you as long as you behave well. Just be good," he concluded, adding that Turkey's defense industry is getting stronger, and "terrorist groups have been defeated."